Türkiye-Suriye normalleşmesine ABD yorumu: İlişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz

Yayın tarihi: 7 Ocak 2023 Cumartesi 5:54 pm - Güncelleme: 7 Ocak 2023 Cumartesi 5:54 pm

Ankara ve Şam arasındaki normalleşme hamlelerine ABD, “Esad ile ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz” yorumunu yaptı.

Türkiye ve Suriye arasındaki normalleşme adımları atılıyor. Bölgede etkin rol oynayan ABD de bu adımları dikkatle takip ediyor.  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, Ankara ile Şam arasında ilişkilerin normalleşmesini desteklemediklerini söyledi.

Hulusi Akar’dan ‘Suriye’ açıklaması: Görüşmenin devamı olacak

“DESTEKLEMİYORUZ”

Kirby, dün düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin “Rusya’nın arabuluculuğunda Türkiye ve Esad rejimi arasında bir tür yakınlaşma yaşanıyor. ABD yönetiminin bakış açısına göre bunun doğru bir adım olduğunu düşünüyor musunuz? Kürtler bunun için bedel ödeyecek mi?” sorusuna şöyle yanıtladı:

“Biz ABD olarak Şam rejimiyle ilişkileri normalleştirmedik. Hiçbir devleti de Esad rejimiyle ilişkilerini normalleştirmeye teşvik etmiyoruz. Bu görüşmelerin nereye gideceğini ve ne çıkacağını göreceğiz. Şu anda bulundukları noktanın ötesine geçmek istemem ama biz elbette Esad ile ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz”

NE OLMUŞTU?

Ankara ve Şam arasında 11 yıl sonra ilk resmi temas gelmiş ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan geçtiğimiz hafta Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ve Suriye istihbarat başkanıyla Moskova’da bir araya gelmişti.

Daha önce de ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Esad hükümetine yönelik politikalarının değişmediğini ve ülkelerin rejimle ilişkilerini düzeltmesini desteklemediklerini söylemişti. Price, “Acımasız diktatör Beşar Esad’ı eski durumuna döndürmek için ilişkileri iyileştiren ülkeleri desteklemiyoruz. Devletleri, Suriye halkına zulmetmeye devam eden Esad rejiminin 12 yıldaki korkunç insan hakları sicilini ve Suriye halkının insani yardıma ulaşmasını engellemeye devam etmesini dikkate almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Price dün yaptığı açıklamada da, “Şam’daki bu rejimin, ortaklarımız ve dünya çapındaki diğer ülkelerle ilişkilerini normalleştirmeyi ya da ilerletmeyi hak edecek bir şey yaptığını görmedik” demişti.