Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Türkiye – İtalya ilk 14 gün karşılaştırmasında tablo iyi değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  14’üncü gün açıklamasını yaptı. Bakan Koca’nın açıklamasına göre Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 59’a, vaka sayısı 2433’e yükseldi. Türkiye’de katlanarak artan bu rakamlar en çok ölüm hadisesinin yaşandığı İtalya’nın ilk 14 günü ile karşılaştırıldığında karşımıza çıkan tablo hiç iç açıcı gözükmüyor.

Bakan Koca bu rakamları açıklarken, vaka ve ölüm sayısı en yüksek ülke haline gelen İtalya ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo vahim. Bu tablo da önlemlerin ne kadar acil ve çok ciddi uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

Gerçekleri susturamazsınız. Trollere ayetli yanıt. Kanal ihalesi siyasi fırsatçılık. Yazıklar olsun böyle polise! LGS açıklaması. Tablo iyi değil. Gizleniyor şüphesi artıyor… 26 Mart Günün Özeti

Sağlık Bakanı Koca, “Son 24 saatte 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433” dedi.

İTALYA’DA SON RAKAM 74 BİN 386 VAKA 7 BİN 503 ÖLÜM

İtalya, virüsün çıktığı Çin’i geçerek dünyada can kaybının en yüksek olduğu ülke haline geldi. Çin’in nüfusu 1 milyar 400 milyon. İtalya’nın nüfusu ise 60 milyon. İtalya’da dün itibariyle vaka sayısı 74 bin 386,  Ölü sayısı ise 7 bin 503  oldu.

Ancak ilk 14 günü karşılaştırdığımızda, İtalya’daki vaka sayısı Türkiye’den çok daha gerideydi.

İLK 14 GÜN KARŞILAŞTIRMASI

İşte tam burada İtalya’nın ilk 14 günlük rakamlarıyla, Türkiye’deki ilk 14 günü karşılaştırdığımızda karşımıza ürkütücü bir tablo çıktı. Bu tabloda, İtalya’da 14’üncü gün vaka sayısı 888 iken, Türkiye’de aynı gün vaka sayısı 2433 olarak açıklandı. Yani Türkiye’deki vaka sayısı, İtalya’nın 14’üncü gününe göre üç kat fazla oldu.

Türkiye – İtalya ilk 14 gün karşılaştırmasında ortaya çıkan çan eğrisi de makasın nasıl açıldığını gösteriyor.

 

Dünyada koronavirüsten en çok ölümün yaşandığı İtalya’nın  çok üzerindeki bu rakam da durumun vehametini ve önlemlerin çok ciddi bir biçimde uygulanması gerektiğini açık bir biçimde ortaya koyuyor.

10. GÜNDEN SONRA VAHİM TABLO

Peki İtalya’da 10’uncu günden sonra tablo nasıl gelişti ve vahim bir duruma geldi? O sorunun cevabı da işte bu tabloda:

                  32. Günde  İtalya’da vaka sayısı 74 bin 386,  Ölü sayısı 7 bin 503,

                   iyileşen insan sayısı da 9 bin 362 oldu