Türkiye ile ABD arasında ‘Kavala’ gerilimi

11 Şubat 2021 Perşembe

ABD Dışişleri Bakanlığı, iş insanı Osman Kavala’nın ‘derhal’ serbest bırakılması çağrısında bulundu. Türkiye’den ABD’nin Kavala çağrısına “Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” tepkisi geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, tutuklu iş insanı Osman Kavala için ‘derhal’ serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price imzalı yazılı açıklamada, “Kavala’ya yönelik suçlamalar, devam eden tutukluluğu, dosyaların birleştirilmesi gibi yargılamanın sonucunu geciktiren durumlar Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye zarar vermektedir. Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaya, adil, şeffaf ve iç hukuk ile uluslararası yükümlülükler çerçevesinde hızlı karar vermeye davet ediyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca aynı davada ismi geçen ABD vatandaşı akademisyen Henri Barkey hakkındaki suçlamaların da ‘temelsiz’ olduğu vurgulandı.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ: HİÇ KİMSE TÜRK MAHKEMELERİNE EMİR VEREMEZ 

Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki çağrıya Ankara’dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy “Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez” açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “anayasayı ihlal” ile “siyasal veya askeri casusluk” suçlamalarından dava açılan Osman Kavala ve Henri Barkey’nin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verilmiş, dava Kavala hakkında devam eden Gezi Parkı davası ile birleştirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Trump yönetiminde de Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’nin Kavala davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. ve haklara getirilecek kısıtlamaların sınırlanmasıyla ilgili 18. maddelerini ihlal ettiğine karar vermiş ve derhal serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Kavala’nın yargılandığı casusluk davası Gezi davasıyla birleştirildi

Benzer Haberler