Türkiye ile ABD arasında bir ‘rapor’ gerilimi daha

14 Mayıs 2021 Cuma

Türkiye ile ABD arasında bir ‘rapor’ gerilimi daha

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun Türkiye bölümüne tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ‘2020 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nu yayımladı. Söz konusu raporun Türkiye bölümünde, hükümetin azınlıklar başta olmak üzere çeşitli inanç gruplarına ilişkin politikaları değerlendirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tanıtıldığı raporda, ‘sivil toplum örgütlerinden alınan verilere’ dayandırılarak “Protestan cemaatlerinin Türk vatandaşı olmayan liderlerinin giriş yasaklarının ve sınır dışı edilmelerinin hızlandığı bildirildi” denildi. Raporda, azınlıkların ibadethane açmalarının zorlaştığı belirtilerek, hükümetin ‘gayrimüslim azınlıkların liderliğini veya idari yapılarını tanımadığı’ öne sürüldü.

“HÜKÜMET AZINLIK OKULLARINA YETERLİ FON SAĞLAMIYOR”

Hükümetin azınlık okullarına yeterli fon sağlamadığı da belirtilen raporda, “Hükümet, İslam’ı öğreten kamu, özel ve dini okullara fon sağlamaya devam etti. Ancak Lozan Antlaşması kapsamında tanınan azınlık okulları için, Türk edebiyatı gibi Türkçe öğretilen derslerin maaşlarını ödemesi dışında herhangi bir destekte bulunmadı. Azınlık cemaatler, tüm masraflarını, kilise vakıfları ve mezunları dahil olmak üzere bağışlarla finanse etti” ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca, Alevilere yönelik ırkçı saldırılara yer verilerek, Sivas’ta gerçekleşen Madımak katliamı anlatıldı ve Tunceli’de yaşayan Alevi nüfusun ‘yerlerinden edilmeye çalışıldığı’ iddia edildi. Ayasofya ve Kariye’nin camiye çevrilmelerine de değinilen raporda, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da konuyla ilgili, “Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi dünya genelindeki milyonlarca Hıristiyan’ı hayal kırıklığına uğratacak” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

DIŞİŞLERİ’NDEN TEPKİ: OBJEKTİFLİKTEN UZAK

Rapora Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, söz konusu raporun Türkiye’ye ilişkin bölümünün ‘objektiflikten uzak bir yaklaşımla’ kaleme alındığını kaydetti.

“Türkiye, her zaman farklı dini inançlara sahip bireylerin barış ve uyum içinde yaşadığı bir toplumsal yapıya sahip olmuştur” diyen Bilgiç, şöyle devam etti:

“Ülkemiz tüm vatandaşlarımızın din ve ibadet özgürlüklerinin daha ileri taşınması için sözde değil özde adımlar atmaktadır. Nitekim, 2 Mart 2021 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı’nda din ve vicdan özgürlüğünün korunması ile cemaat temsilcileri ve vakıflarının faaliyetlerinin daha fazla güvence altına alınmasına yönelik hedef ve faaliyetlere yer verilmiştir. Ülkemizin tüm vatandaşlarımızın din ve ibadet özgürlüğünün korunması yönündeki iradesi tamdır ve bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.”

Öte yandan Türkiye ile ABD arasında en son insan haklarına ilişkin bir rapor nedeniyle gerilim yaşanmıştı.

Türkiye ile ABD arasında ‘İnsan Hakları Raporu’ gerilimi

 

Benzer Haberler