Türkiye gazetesi, Euro’yu TL’ye çevirdi ‘Avrupa ülkeleri geçim sıkıntısı yaşıyor’ dedi

21 Ekim 2021 Perşembe

Türkiye gazetesi, Euro’yu TL’ye çevirdi ‘Avrupa ülkeleri geçim sıkıntısı yaşıyor’ dedi

Dolar ve Euro’daki artış devam ederken AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi, Euro’yu TL’ye çevirerek Avrupa’daki hayat pahalılığını manşetine taşıdı. TL’nin değer kaybı yaşamasını Avrupa ile ilişkilendiren gazete, haberinde “Bir zamanlar refah ve zenginliğin adresi olan Avrupa ülkeleri, şimdilerde geçim sıkıntısı yaşamaya başladı” ifadelerine yer verdi.

Yandaş Türkiye gazetesi yazarı Kaan Zenginli “Tek maaşla ay sonu gelmiyor. Dünyada geçim zor” başlıklı bir haber yaptı. Euro’nun TL’ye çevrildiği haberde Avrupa’daki hayat pahalılığına değinildi.

Haberde yer verilen “İşte Avrupa ve Türkiye’de gıda fiyatları” başlıklı tabloda, Avrupa’daki yemek ücretleri TL üzerinden okura aktarıldı. Örneğin tabloda bir McDonald’s menüsünün Avrupa’da 99 TL (9 Euro), Türkiye’de ise 34 TL (3,22 Euro) olduğu yazıldı. Pirinç, peynir, yumurta, tavuk, elma ve kutu kola fiyatları üzerinden de benzer bir kıyaslama yapıldı.

Haberde yer alan tablo şu şekilde:

yandas-gazete-euro-yu-tl-ye-cevirerek-avrupa-daki-hayat-pahaliligindan-dem-vurdu-934256-1.

Avrupa’da yaşayan bir kişinin aldığı ücret ve aylık harcamasının ‘araştırıldığı’ haberde Almanya, Fransa ve İngiltere baz alınırken, “İngiltere vatandaşının rahat yaşaması için aylık cebine 6 bin pound girmesi gerekiyor. Bu da Türk parasıyla 77 bin liraya denk geliyor” ifadeleri yer aldı.

“BRÜKSEL’DE KAZANIP TÜRKİYE’DE HARCANIRSA UCUZ”

Haberde ayrıca Brüksel’de yaşayan bir kişinin “Brüksel’de kazanıp Türkiye’de harcarsanız ucuz” şeklindeki sözlerine yer verilerek, istemeden de olsa TL’nin ne kadar değersizleştiği vurgulandı:

“Belçika Brüksel’de 27 yıldır rehberlik yapan bir kişinin anlattığına göre; 2 odalı bir dairenin fiyatı 800 Euro civarında. Faturalarla birlikte bu rakam 1.000 Euro’yu geçiyor. Ortalama bir restoranda 4 kişilik yemek 200 Euro’yu buluyor. Günde 8 saat çalışan bir kişi ayda 1.400 Euro kazanıyor. Aynı kişi ‘Burada hayat çok pahalı, evde hanım çalışmasa geçinmemiz mümkün değil. 1.400 Euro yalnızca kira, ulaşım ve faturaları karşılıyor. Mutfak masrafı da eklenince rakam çok yüksek oluyor. Türkiye’de insanlar 1.500 Euroyu, 15 bin lira olarak hesaplıyor. Fakat burada hayat pahalı. Brüksel’de kazanıp Türkiye’de harcarsanız ucuz’ diyor.”

Benzer Haberler