Türkiye 34 milyar dolar bulursa MB rezervi anca sıfırlanır – MERCEK

26 Ağustos 2020 Çarşamba

Tuba Emlek’in sunduğu Mercek programında konukları; eski CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Mithat Baydur, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Barış Doster oldu.

Baydur, Erdoğan’ın ‘müjde’si ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Baydur, “Türkiye’nin çok kıvrandığı swap anlaşmaları çerçevesinde Katar’dan başka anlaşma yapacak yer bulamadı. İstediğiniz kadar Merkez Bankası bilançolarının görünümünü makyajlayın, neticede -30-34 milyar dolar açık gözüküyor. Yani bir yerden Türkiye 34 milyar dolar bulursa ve onu da Merkez Bankası’na koyarsa; Merkez Bankası anca o zaman ‘benim param yok’ diyecek. Yani o zaman ancak sıfır oluyor” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mithat Baydur: Türkiye 34 milyar dolar bulursa ancak o zaman Merkez Bankası ‘sıfırlanır’

Doster, Giresun’daki sel felaketini yorumladı.

Doster, “Belediye Meclisleri’nde hangi konu oy birliğiyle geçiyor? Tek bir konu var, Belediye Meclisleri’nde ‘partiler üstü’ diyebileceğimiz. Olumsuz anlamda. İmar plan tadilatı. Diğer bütün konularda Belediye Meclisi üyeleri birbirlerinin gözünü oyarken, söz konusu İmar plan tadilatı olunca oy birliği ile geçiyor. Bu acaba neyi gösteriyor? Bu elbette şehir rantını, imar rantını ve önemli ölçüde de siyasetin finansmanının nerelerden sağlandığını gösteriyor. Yani mesele çok boyutlu ve Türkiye şimdiye kadar yaşadıklarından ders almaksızın önümüzde dağ gibi biriken bu sorunları çözemez” ifadelerini kullandı.

“Türkiye önümüzde dağ gibi biriken bu sorunları çözemez”

Pekşen, Giresun’daki sel felaketini yorumladı.

Pekşen, “Karadeniz’i belki şu anda ekolojik olarak değerlendirmekten öte sosyolojik olarak değerlendirmek gerekiyor. 20 yıllık siyasal iktidarı döneminde AKP’den Karadenizlinin çektiği kadar kimse çekmedi. Bir siyasal parti bir bölge insanına ancak bu kadar ihanet edebilir ve her ihanetinin sonunda her seçimde tabiri caizse böyle sandıklardan taşarcasına oy yağdırdılar” ifadelerini kullandı.

 

“Bir siyasi parti bölge insanına ancak bu kadar ihanet edebilir”

Benzer Haberler