Türk Telekom’dan internete zam açıklaması: Yüzde 67 değil

1 Nisan 2022 Cuma

Türk Telekom’dan internete zam açıklaması: Yüzde 67 değil

‘İnternete yüzde 67 zam’ haberlerini yalanlayan Türk Telekom “İddia edilen oranların ve enflasyonun çok altında olacağı öngörülmektedir” açıklamasını yaptı.

BTK, internette bugün yürürlüğe girmesi beklenen zam oranlarının 1 Haziran 2022’ye ertelendiği açıklanmıştı. Türk Telekom da ‘İnternete yüzde 67 zam’ haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada “Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir” denildi.

İnternete büyük zam geldi, yürürlük tarihi ertelendi

Türk Telekom’un açıklaması şöyle:

“Türk Telekom’un Port ücretlerindeki artışlarla ilgili olarak son dönemde gündeme gelen fiyat düzenlemesi konusunda bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir. Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.”

İnternete dev zam geliyor

 

 

Benzer Haberler