Türk lirası çakıldı! İşte piyasalardaki son durum

24 Kasım 2021 Çarşamba

Türk lirası çakıldı! İşte piyasalardaki son durum

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘nın faiz açıklamaları ve Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı sonrası Türk lirası adeta çakıldı. Merkez Bankası’nın yaptığı yıl sonu dolar tahmini tutmadı ve dolar 13,46 TL ile tarihi zirvesini yeniledi.

Türk lirası tarihinin en düşük seviyesini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milletimizi faize ezdirmeyeceğiz” açıklaması ve Merkez Bankası’nın Para Politikaları kurulunda aldığı son kararla faizi 100 baz puan düşürmesi doların ateşini TL karşısında harladı. Dolar merkezin faiz kararı sonrası rekor kırarak 13,46 kuruşla zirvesini yeniledi.

PİYASALAR:

Dolar TL Kuru tarihi zirvesi olan 13,46 TL’ye ulaştıktan sonra geri çekilme yaşadı. Piyasanın açılmasıyla birlikte Dolar 12,39 TL bandından işlem görüyor
EURO TL kuru ise dün 15,17 TL ile yakaladığı zirvenin altında, 13,89 TL bandından alıcı buluyor.
Sterlin ise tarihi zirvesi olan 18.00 TL’yi gördükten sonra 16,56TL civarına kadar çekildi.

 

GRAM ALTIN REKOR TAZELEDİ

Gram altın, dolar/TL’deki yükselişle beraber rekor tazeleyerek 777 TL’yi gördü. Böylelikle yıl başından bu yana gram altında yükseliş yüzde 60’ı aştı. Gram altın, bu seneye 450 TL civarında başlamıştı. Piyasaların açıldığı günün ilk saatlerinde gram altın 712 TL’den Alıcı buluyor.

Erdoğan’ın ‘Ben ekonomistim, faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz’ sözleri yeniden gündemde

Benzer Haberler