Türk Eczacılar Birliği Başkanı Çolak: Vakalar tekrardan yükselişe geçecek

12 Mayıs 2021 Çarşamba

Zeynel Lüle’nin sunduğu Gerçeğin İzinde’nin bugünkü konuğu, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak oldu. Çolak, Tam kapanma sürecindeki vaka azalmaları hakkında konuştu. Erdoğan çolak, yeniden açıldığında vakaların tekrardan artışa geçeceğini belirtti.

Tam kapanmanın ardından düşen vaka sayıları hakkında konuşan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak şu kelimeleri kullandı:

“Biliyorsunuz yarın 14 Mayıs Eczacılık Bayramı 1839’dan itibaren bilimsel bir nitelik kazanan bayramımızı kutluyoruz. Fakat içimiz buruk bu süreçte 419 sağlık çalışanımızı kaybettik 51 meslektaşımız ve 19 eczane çalışanımız ve teknisyenimizi kaybettik. tüm sağlık çalışanlarını rahmetle anıyorum pandemi sürecinde çok önemli rol üstlendiler o yüzden müteşekkiriz kendilerine.”

“8 BUÇUK MİLYON İNSAN ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ”

Rakamlara gelirsek pandeminin en önemli argümanı temas siz bu teması ortadan kaldıran işlemler yaparsanız vaka sayıları azalacaktır. siz burada 2 haftadan biraz fazla 17 günlük bir kapanma yaparsanız kısıtlı bir sokağa çıkan insanlarda oldu tabi 8 buçuk milyona yakın insan sayısında çalışmaya devam etti.

“İNSANLARI EVE KAPATTIĞINIZ İÇİN AZALMA OLACAKTIR”

Vakalarda ciddi bir azalma olduğu görülüyor. Yüzde 65 vaka azalması, yüzde 50 hastane yatışı, yüzde 1’de yoğun bakımlarda azalma söz konusu. Bunlar önemli rakamlar ama 17’sinden sonra yeniden açtığımızda bu rakamlar yeniden yükselişe geçecek. Burada en önemli argüman aşı. Biz aşı meselesini çözemediğimiz sürece sadece kapanmayı sağlayarak vaka sayılarını düşürebiliriz. Dikkat edin vaka sayıları ile birlikte test sayıları da azalmış vaziyette ve biz sadece hastalanan insanlara ve bize müracaat eden insanlara test yapıyoruz. Bu şekilde vakalarda müracaat edenlere baktığımızda azalma söz konusu siz insanları eve kapattığınızda temas ortadan kalkacağı için azalma olacaktır.

AKP’ye Likud lobisi

Benzer Haberler