Turgut Kazan: 12 Eylül’de bile yargı buna müsaade etmedi

26 Ağustos 2019 Pazartesi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Saray’da düzenlenecek  Adli Yıl Açılışı’na katılmasının yankıları sürüyor. Saray’a gitmeyen 51 baro ve Danıştay üyelerinin ardından A Haber’e çıkan Feyzioğlu, kendisini eleştirenler içinse “tuzu kuru” ifadelerini kullandı. Avukat Turgut Kazan, “12 Eylül’de bile yargı buna müsaade etmedi” diyerek bu karara tepki gösterdi.

Ve Metin Feyzioğlu kanalını buldu! A Haber’de Saray’a gitmeyen 41 baroyu eleştirdi

Bir dönem İstanbul Barosu başkanlığı da yapmış olan avukat Turgut Kazan, Saray’daki tören için “Dünyada örneği yok” dedi. DW Türkçe’den Hilal Köylü’ye konuşan Kazan, Yargıtay’a “Boykot kararı alan baro sayısı 51’e çıktı. Ne yaptığınızı bir kez daha gözden geçirin” çağrısında bulundu.

’12 EYLÜL’DE BİLE YOK’

Kazan, Yargıtay yönetimine “12 Eylül’de bile hiçbir yürütme organı temsilcisi adli yıl açılış töreninde konuşmadı. Yargı, Kenan Evren’i reddetmişti. Gerçeklere uyanın. Yargıyı saraya teslim etmekten vazgeçin” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki töreni boykot eden baro sayısı arttıkça, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Saray’da konuşma yapacak olmasını ‘demokratik bir açılım’ gibi sunma çabasını eleştiren Kazan, “Adalet Bakanı olacağını zannediyor, yargıyı kurtaracağını düşünüyor. Metin Beştepe’ye taşınsın” diyerek Feyzioğlu’nu eleştirdi.

‘TARİH ÖNÜNDE AÇIK ÇAĞRI’

Türkiye’de yargıç ve cumhuriyet savcılarının ilk bağımsız meslek örgütleri YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın kurucu başkanı olan Ömer Faruk Eminağaoğlu da, “Tarih önünde açık bir çağrı yapmıştım. Onu yineliyorum” diyerek, bu çağrının Yargıtay yönetimine ve tüm yargıçlara yönelik olduğunu vurguladı. Eminağaoğlu, “Yargı bağımsızlığı adına, adli yıl açılış töreninin Yargıtay dışında yapılmaması için Yargıtay yetkili kurullarınca karar alınmalı. Aksi durumda, hiçbir yargı mensubu Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenecek törene katılmamalı” dedi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, baroların ‘haklı boykotu’nun kamuoyu nezdinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki töreni savunan Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun çok önüne geçtiğini öne sürerken, “Yeni adli yılda yargı bağımsızlığı daha çok sorgulanacak, daha çok beklenecektir. Siyaset ve yargıyı bu kadar iç içe sokanlar yaptıkları yanlışın affedilemez olduğunu anlayacaklardır” çıkışında bulundu.

‘YARGI BAĞIMSIZLIĞINDAN ÖDÜN VERMİYORUZ’

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan da, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in baroların söylediğinin aksine yargının siyasallaşmadığını savunduğunu hatırlatarak, “Sarayda adli yıl açılış töreni yapmanın ne anlama geldiğini halkımıza anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi. Sağkan, “Saraydaki törenle birlikte siyasi tahakküm, saray çatısı altında bizzat hukukçular tarafından yeniden üretilecektir. Biz bu üretimde yokuz. Yeni adli yılı siyasal iktidarı alkışlayarak, saray çatısı altında karşılamıyoruz. Yargı bağımsızlığından ödün vermiyoruz. Bizi eleştirenlere söyleyeceğimiz budur” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler