TÜRGEV’den kurtarılmıştı: Bu kez hangi yandaş vakfa vermek istiyorsunuz?

17 Şubat 2020 Pazartesi

TÜRGEV’den kurtarılmıştı: Bu kez hangi yandaş vakfa vermek istiyorsunuz?

TÜRGEV’den geri alınan ve önceki dönemde İBB’nin gençlik merkezi inşaatı için 17,2 milyon TL harcadığı arazinin AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne verilmesine tepki çığ gibi büyüyor. CHP, “Hangi yandaş vakfa vermek istiyorsunuz?” diye soru yöneltti.

İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun dernek ve vakıflarla imzalanan protokolleri iptal etmesiyle birlikte TÜRGEV’den geri alınan ve önceki dönemde İBB’nin gençlik merkezi inşaatı için 17,2 milyon lira harcadığı Beyoğlu’ndaki arazinin AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne tahsis edilmesine tepkiler sürüyor.

İBB Meclisi’nin şubat ayı meclis oturumunda AKP grubunun teklifi ve oyları ile Beyoğlu Belediyesi’ne taşınmazlar tahsis edildi. Tahsis edilen taşınmazlar arasında İBB’nin TÜRGEV için 17 milyon 200 bin TL’ye yaptırdığı ve tamamlanmak üzere olan Beyoğlu Örnektepe Gençlik Merkezi ve Zeminaltı Katlı Otoparkı’nın bulunduğu taşınmaz yer aldı.

TÜRGEV’E TAHSİS ENGELLENMİŞTİ

Yaşananların ardından CHP Beyoğlu İlçe Örgütü, dün basın açıklaması gerçekleştirdi.

BirGün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, Örnektepe Semt Konağı önünde gerçekleştirilen açıklamayı okuyan CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Şahin Dil, şunları ifade etti:

“İBB’nin iktidara yakınlığıyla bilinen TÜRGEV Vakfı’na devredilmek üzere inşa ettiği 5 yurt ve tesis hakkında yapılan protokol iptal edilmiş, söz konusu binalar tekrar İBB’ye kazandırılmıştı. Yani bu beş inşaat için İBB bütçesinden harcanan İstanbullulara tekrar geri dönecekti. Bu beş tesisten birisi de Beyoğlu Örnektepe Gençlik Merkezi. TÜRGEV’e tahsisi engellendikten sonra burası İBB tarafından sağlık ocağı, kreş ve sosyal hizmet binası olarak kullanılacaktı. Fakat AKP’li İBB Meclis Üyeleri durumdan rahatsız olacaklar ki, söz konusu binanın İBB’den alınıp Beyoğlu Belediyesi’ne 10 yıl süreyle tahsisi için Meclis çoğunluğuna dayanarak karar çıkarttılar.”

YANGINDAN MAL KAÇIRIYORLAR

“Bu kez burayı hangi yandaş derneğe, vakfa vermek istiyorsunuz?” sorusunu soran Dil, sözlerini şöyle noktaladı: “Beyoğlu Belediyesi’nin yangından mal kaçırırcasına halk için sağlık ocağı olacak, kreş olacak, sosyal hizmet sunacak bu alanı İBB’nin elinden almak istemesindeki bu tutumu bizler için şu soruyu sormamızı zorunlu kılıyor: Madem bu binayı semt konağı olarak kullanacaktınız, bir önceki dönemde İBB bu binayı TÜRGEV’e tahsis ettiğinde neden itiraz edip binanın kullanım hakkını Beyoğlu Belediyesi’nin tahsisine istemediniz?”

Benzer Haberler