Tunceli’de kolektif kar temizliği: Belediye halka kürek dağıttı

25 Ocak 2022 Salı

Tunceli’de kolektif kar temizliği: Belediye halka kürek dağıttı

Tunceli’de Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun çağrısıyla cadde ve sokakları kaplayan karların temizliği halkla beraber yapıldı. Belediye halka kürek dağıttı.

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı Tunceli’yi de etkisi altına aldı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Sokakları beraber temizleyelim” diyerek çağrı yaptı. Kar temizliğine katılan Maçoğlu, halka kürek dağıttı.

“SOKAKLAR KOLEKTİF BİR ŞEKİLDE TEMİZLENİYOR”

“Halk bir araya geldiğinde başaramayacağı durum yoktur” diyen Maçoğlu şunları söyledi:

“Çok çaresiz kalmadık ama eksik kaldık. Çünkü son 10 yılda hiç bu kadar kar yağmamıştı. Yıllardır şehir merkezinde kar kalınlığı 1 metreyi aşmamıştı. Şehirde sokaklarda araçlar olunca eksik kaldık kar temizlemede. Biz sıkıştığımız an ihtiyaç duyduğumuz an dayanışmanın önemini biliyoruz. Onun için halkımıza çağrı yaptık. Yüzlerce vatandaşımızla birlikte şu anda tüm sokakları neredeyse temizledik. Bir hafta daha kar yağacak gibi görünüyor. Esnaf, halk ve belediye çalışanlarımızla bu işi sorunsuz bir şekilde bitireceğimizi biliyorum. Özellikle sokaklar arasına kepçeler giremiyor. Çünkü çok dar. Vatandaşların şehir içerisinde daha rahat yürüyebilmesi için kaldırımların temizlenmesi için dün akşam saat 21.00’de çağrıda bulunduk. Sabah erken saatlerde yüzlerce vatandaşın belediyeye geldiğini gördük. Herkese kürek dağıttık, gördüğünüz gibi sokaklar şu anda kolektif bir şekilde temizleniyor. Bu çağrılar önemlidir ve karşılığı olmalıdır. Halk bir araya geldiğinde başaramayacağı durum yoktur. Halk seldir, önüne geleni götürür”

“KOŞULLARA TESLİM OLMAK YERİNE KOŞULLARI KOLAYLAŞTIRMAK GEREKİYOR”

Kar temizliğine katılan Evrim Konak ise şöyle konuştu:

“Günlerdir yağan karla belediye çalışmalarına devam ettiği halde, yüzlerce sokağın olduğu bir ile yetemedi. Bugün ilimizde tüm esnaf küreğini kapıp kendi kapısının önünü temizlese bile belediyeye bir katkı sunmuş olur. Belediye hizmet vermek zorunda fakat yetersiz kaldığında toplumun çalışmalara dahil olması lazım. Dün akşam belediye dayanışma çağrısında bulundu ve biz kadınlar, erkekler ve esnaf hep birlikte güzel bir çalışma örneği sergiledik. Bunun devamının gelmesi gerektiğini umuyoruz. Gerçekten Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir örnek yok. Şikayet etmek, beklenti içerisinde olmak yerine bence üstüne düşeni yaparsa, çaresiz kalınmaz. Koşullara teslim olmak yerine koşulları kolaylaştırmak gerekiyor.”

İstanbul’da hayat durdu!

Benzer Haberler