Tunceli’de cemevine saldırı: ‘Üç hilal’ ve MHP yazılaması yaptılar

3 Temmuz 2020 Cuma

Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Ziyaretgâhı’nda, kayalığa “Üç hilal ve MHP” yazılaması yapıldı. Bir hafta önce yapıldığı belirtilen yazılamanın üstü ziyaretgah görevlilerince çizildi. Ziyaretgahtaki Pirlerin olaya ilişkin hem İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunacakları hem de Tunceli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacakları belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Kureyşan Ocağı Pirlerinden Cemal Can, yazılamayla ilgili 58 plakalı bir araçla bölgeye gelen, kuşkulu hareketlerde bulunan 3 kişiden şüphelendiklerini söyledi.

Ziyaretgaha gelen üç kişinin davranışlarının farklı olduğunu ifade eden Can, Malatyalı olduklarını ve Düzgün Baba’ya çıkacaklarını söylediklerini ifade etti. Söz konusu kişilerinde ziyaretgahta bulunan başka kişilere ise Maraşlı olduklarını söylediklerini dile getiren Can, “Yol tarifi istediklerinde ben yapılan yolun temizlendiğini, sağa, sola sapmadan istedikleri yere kadar gidebileceklerini söyledim. İki buçuk saat sonra biri önde, iki kişi de arkadan geldi. Geldikleri ceviz çeşmesinin sağ tarafındaki yamaçtan kaya yuvarladılar. Buraya geldiklerinde kayayı neden yuvarladıklarını sorduğumda ‘ayağımızın altından kaydı’ dediler. Yol üzerinde ayakları altında kalacak bir kaya yok. Kaya bir yere takılmasaydı, hız alarak buraya kadar gelebilirdi” dedi.

Söz konusu kişilerin kayayı bilerek yuvarladıklarını dile getiren Can, ertesi gün niyaz almak için Düzgün Baba türbesine çıktıklarını söyledi. Düzgün Baba yatağı olan kayalığa ‘üç hilal’ ve ‘MHP’ yazılamasının yapıldığını gördüğünü ifade eden Can, “Durumu arkadaşlara anlattım. Yetkili yerlere başvuru yapılacak. Bir söz vardır, ‘köpek ziyaretten ne anlar’. Özellikle Sivas katliamının yıl dönümü arifesinde bu durumun yaşanması bizi çok üzdü ve böyle bir şeyin olmaması gerekiyordu” ifadelerine yer verdi.

Sivas Katliamı önergesine AKP, MHP ve İYİ Parti’den ret

Benzer Haberler