Tüm uyarılara rağmen 2,5 milyon öğrencinin katıldığı YKS sona erdi

27 Haziran 2020 Cumartesi

Tüm uyarılara rağmen ertelenmeyen YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün gerçekleştirildi. Sınavda öğrencilerin sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyarılar yapıldı. Oluşan kalabalık nedeniyle sosyal mesafenin ortadan kaybolduğu görüldü.

2 milyon 437 bin öğrenci bugün koronavirüs gölgesinde üniversite sınavına girdi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15’te başladı. 135 dakikalık süreye bu yıl için 30 dakika ilave edildi. Adaylara 165 dakika süre verilecek. Öğrenciler dışında yoğunluk olmaması nedeniyle saat 09.30- 15.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Sokağa çıkma yasağında marketler açık olacak mı? Yasak hangi saatleri kapsıyor?

TYT’de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

YKS’nin ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ise yarın saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.

Üniversite sınavında Mabel Matiz sorusu

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Sınav öncesi okul önlerinde yine kalabalıklar oluştu. Kalabalık nedeniyle sosyal mesafe kuralına uyulamadığı görüldü. Sınavı sosyal medyadan aktaran öğrenciler ateşlerinin ölçülmediğini, sınav salonlarının sosyal mesafeye uygun olarak düzenlenmediğini anlattı.

Sınava giren başka bir aday ise, “Ateş ölçümü yok, sınav oturma düzeninde mesafe yok bu nasıl önlem söyleyin bana! Oluyor muymuş öyle kapı girişinde ‘mesafeyi koruyalım’ demekle” diye sordu.

 

SOSYAL MESAFE KAYBOLDU

Sınav giriş ve çıkışlarında oluşan yoğunluk nedeniyle sosyal mesafeye uymak imkansızlaştı.

ÖSYM BAŞKANI: SORUNSUZ TAMAMLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ise YKS’nin  birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT), tüm sınav merkezlerinde sorunsuz bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

Twitter hesabında bugün gerçekleştirilen YKS‘nin ilk oturumu TYT’ye ilişkin açıklama yapan Aygün, şunları kaydetti:

YKS‘nin birinci oturum olan TYT, tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Böyle büyük bir sınavın ilk aşamasını tüm paydaşlarımızla birlikte başarılı bir şekilde tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim. Yarın uygulanacak YKS‘nin ikinci oturumu AYT’de ve üçüncü oturumu YDT’de tüm adaylara başarılar dilerim.”

GENÇLER: OY MOY YOK SİZE

Öte yandan dün YKS’ye girecek adayların sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Sınav tarihi 27-28 Haziran olarak belirlendi. Böylece ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi” demişti. Erdoğan’ın bu yanıtı tepki çekmiş, öğrenciler canlı yayında “OY MOY YOK SİZE” mesajları atmıştı. Öğrencilerin tepkisinin ardından videonun yorum bölümü kapatılmıştı.

Öğrenciler Erdoğan’ı canlı yayında protesto etti

 

 

Benzer Haberler