TÜİK’i ifşa eden gazeteci Alaattin Aktaş: Başkan demogoji yapıyor

Yayın tarihi: 9 Temmuz 2024 Salı 6:43 pm - Güncelleme: 9 Temmuz 2024 Salı 6:43 pm

TÜİK’in sır gibi sakladığı madde sepetini ifşa eden Ekonomim Gazetesi Yazarı Aktaş, “TÜİK, maddelerin ağırlıklarını açıklardı, her bir maddenin ağırlığını görürdük, şimdi onu da bilmiyoruz” dedi. Aktaş TÜİK başkanının da demagoji yaptığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) uzun süredir madde fiyatlarını açıklamıyor. Ekonomistlere göre TÜİK, sık sık açıkladığı veriler ile manipülasyon da yapıyor.
Gazeteci Alaattin Aktaş, madde fiyatlarını açıklamayan TÜİK ile ilgili dün önemli bir yazı yazdı. Sık sık enflasyonu düşük gösteren TÜİK’in, gizlediği madde fiyatlarında kiraları 6 binin altında ölçtüğü bazı madde fiyatlarında da büyük oyun yaptığı ortaya çıktı.

“NEYİ DİKKATE ALARAK ENFLASYON HESABI YAPIYOR”

Aktaş’ın yazısının ardından TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya da yaptığı açıklamada madde fiyatları için, “Türkiye dışındaki hiçbir ülkede verilmiyor” iddiasında bulundu.

TELE1’de İnan Demirel’in sunduğu Asıl Mesele programına konuk olan Aktaş, TÜİK Başkanı Çetinkaya’nın demagoji yaptığını söyledi.
Aktaş şu ifadeleri kullandı: “Erhan bey demagoji yapıyor. Madde sepeti gizleniyor diyen yok zaten. Madde sepeti TÜİK’in web sayfasında duruyor zaten. Her zaman görmek mümkün. Biz madde fiyatları gizleniyor dedik. Madde fiyatlarını gizlemekle kalmadı TÜİK, maddelerin ağırlıklarını açıklardı, her bir maddenin ağırlığını görürdük, şimdi onu da bilmiyoruz. Grup olarak bile bilmiyoruz. Ben şu çağrıda da bulunmuştum. Madde ağırlıklarını açıklamıyorsunuz, madde fiyatlarını açıklamıyorsunuz, her bir maddenin fiyat değişimini açıklayın, bu konuda tartışmaya yol açacak bir durum da oluşmaz, onu da yapmıyorlar. Şimdi ‘Bu verilerin geçerliliği yok çok anlamsız’ şeklinde bir ifadesi var başkanın. Şimdi o zaman bu verilerin geçerliliği yoksa TÜİK bu verileri dikkate almıyorsa neyi dikkate alarak enflasyon hesabı yapıyor? Demek ki bu fiyatları, daha doğrusu bir fiyatı dikkate alıyor. Doğrudur yanlıştır, o konuya hiç girmiyorum. Ama fiyatların önemli olmadığını söyleyince o fiyatlara göre oluşmamış da başka bir şeye göre hesaplanmış bir oran varmış gibi bir anlam çıkıyor ortaya.”

Ekonomist Mahfi Eğilmez’den TÜİK’e tabela önerisi

Kaynak: TELE1