TÜİK rakamları AKP – MHP iktidarının ikiyüzlülüğünü ortaya koydu! Gazze bahane İsrail’le ticaret şahane

Yayın tarihi: 26 Mart 2024 Salı 3:08 pm - Güncelleme: 27 Mart 2024 Çarşamba 9:35 am

Özel Haber: Gizem Özlen

Her fırsatta İsrail’in Gazze’de yaşattığı zulmü dilinden düşürmeyen, mitingler düzenleyen AKP -MHP iktidarı, ticarete gelince tepkilere kulağını tıkıyor. Türkiye’nin Filistin’de yönelik saldırıları durmayan İsrail’e barut, patlayıcı, silahtan elektrikli malzemelere, motorlu araçlardan tıbbi malzeme ve besin maddelerine birçok ürün ihraç etmeye devam ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) raporunda, İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ortaya döküldü. İsrail ile ticarette yok yok. Sadece 2024 yılının ilk üç ayında Türkiye, İsrail’e 9,5 milyar liralık ihracat yaptı.

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki operasyonun ardından İsrail’in Filistin’e yönelik katliama varan saldırıları hızla devam ederken, Türkiye ile ticareti de artarak sürüyor. Hem de ne ticaret. En acısı da, Filistin halkını vuran silah  ve patlayıcı malzeme Türkiye’den gidiyor. , Gazze’de çocuklar açlıktan ölürken, Türkiye İsrail’e süt ürünlerinden, buğdaya, balıktan buğdaya, yumurtadan süte çok çeşitli besin maddesi gönderiyor.

TÜİK’İN VERİLERİ ORTAYA KOYUYOR

Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a ‘İsrail’ tepkisi: Tweet atma, ticareti kes

TÜİK’in verilerinde İsrail’le ticari ilişkiler açık ve net bir şekilde görülüyor. Türkiye her gün Filistinlileri öldüren İsrail’e silahlar ve mühimmat, bunların aksamı parça ve aksesuar; barut ve patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler ihraç ediyor. Türkiye bu ihracattan 2024 yılında 9,5 milyar TL’nin üzerinde para kazandı.

Bu paranın 3 milyona yakını ‘silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarından, 2 milyona yakını ‘barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler’ oluşuyor.

İşte Türkiye’nin sadece 2024 yılının ilk üç ayında İsrail’e ihraç ettiği ürünler. Yani bu ticaret rakamlarında, 2023 Ekim ayından 1 Ocak 2024 tarihine kadar olan ticaret yok üstelik.

 

 

 

AKP TEPKİLERE ALDIRMIYOR

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki operasyonun ardından İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları halen devam ediyor. Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 32 bini aşmışken ‘Filistin’ üzerinden siyaset yapmaya çalışan AKP – MHP iktidarının İsrail ile ticari ilişkilerine son  hızla devam ediyor.

Türkiye’nin İsrail ile ticari ilişkileri tepkilere neden oluyor. En son Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Şanlıurfa’da katıldığı bir temel atma töreni esnasında İsrail ile ticari ilişkiler nedeniyle protesto edildi. Özhaseki orada dikkat çeken şu cümleyi kurdu:

“Şu anda dünyada Filistin için ciğeri yanan, uğraşan bir tek lider var; o da Recep Tayyip Erdoğan”

Bu iktidara İsrail ile ticarete yönelik protestolardan yalnızca biriydi.

Şanlıurfa’da protesto edilen Özhaseki: Hadi oturun da konuşmamızı tamamlayalım

Kaynak: TELE1