Süte akılalmaz zam faturada!

8 Aralık 2021 Çarşamba

Süte akılalmaz zam faturada!

Türkiye’de pahalılık aldı başını gidiyor. İnsanlar, neredeyse hiçbir ürünü bir hafta hatta bir gün sonra aynı fiyata alamaz oldu. Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süte yaptığı zam sonrasında süt ürünlerinde de 5 liradan 20 liraya kadar fiyat artışı yaşandı.

Benzin istasyonları numaratörü, marketler, bakkallar, kasaplar, manavlar etiketleri değiştirmeye yetişemiyor. Vatandaş aynı marketten 15.75′ liraya aldığı ayranı, bir gün sonra 23.65 lira ödeyerek aldı. Zam tufanından son nasibini alan da süt ürünleri oldu. Süte yapılan zamla, peynirden tatlılara, pastane ve fırın ürünlerine yine fiyat artışı yaşanacak.

3.20’DEN 4.70’E

Çiğ süte Ulusal Süt Konseyi tarafından zam yapıldı. Böylece sütün litre fiyatı 3.20 TL’den 4.70 TL’ye yükseldi. 25 litre sütten 1 kilo elde edilen tereyağın fiyatı 54 liradan 70 liraya yükselirken, yine 18 litre çiğ sütten 1 kilo elde edilen kaymak ise 45 liradan 60 liraya yükseldi.

Akaryakıta dev zam geldi

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulundan Asarcıklı Caddesi’nde bulunan şarküteri çalışanı Hasan Akça, çiğ süt zammından sonra süt ürünlerine zam geldiğini aktarırken, bu artışı tam anlamıyla yansıtmadıklarını belirtti.

Akça, “Geçtiğimiz hafta çiğ süte gelen zamlar bizim dükkânımızdaki ürünlerimizin fiyatlarını etkiledi. Yüzde 50 oranında ürünlere zam gelse de biz fiyatlara tam anlamıyla bu zamları yansıtmadık. Örneğin tereyağın kilogram fiyatı 54 liradan 70 liraya, kaymağın fiyatı ise 45 liradan 60 liraya yükseldi. Bunun yanı sıra peynir fiyatı 44 liradan 54.90 TL’ye yükselirken yoğurt fiyatlarına 5’er lira artış yapıldı” diye konuştu.

Zam şampiyonu kupası AKP’ye!

Süt zammı fişe böyle yansırken market yöneticileri aynı ürüne gün içerisinde bazen iki kez bile zam geldiğini belirtiyor.

Benzer Haberler