TTB: Açıklamaları hayretle izliyoruz

12 Haziran 2020 Cuma

TTB: Açıklamaları hayretle izliyoruz

Pandeminin ilk üç ayını değerlendiren TTB Merkez Konseyi, “Vakalar hafifledi” yönündeki açıklamaları hayretle izlediklerini belirtti. Türkiye’nin vaka sayısında 12. sırada olduğuna dikkat çeken TTB, “PCR testi negatif olan ancak COVID-19 tedavisi alan kaç hasta var? Bilmiyoruz, çünkü açıklanmıyor” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu Yürütme Kurulu, “Türkiye’de İlk Hasta Duyurusundan Bugüne… Salgında Neredeyiz?” başlığıyla yaptığı basın toplantısında pandeminin üç ayını değerlendirdi.

Prof. Dr. Levent Akın bir ildeki vaka artışı için uyardı: Diyarbakır’ı, İstanbul’u bırakın

‘SALGIN SIRLARLA YÖNETİLİYOR’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, pandeminin 3. ayı itibarıyla Türkiye’de 5 bine yakın kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzlerce kişinin yoğun bakımda olduğunu, her gün bine yakın pozitif vaka tespit edildiğini ve 43 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarının sağlık durumuna ilişkin bilgi vermediğini vurgulayan Prof.Adıyaman, “Salgın sırlarla yönetiliyor” dedi.

‘PANDEMİ UZUN SÜRE DEVAM EDECEK’

Basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz da pandeminin halen sürdüğüne ve uzun bir süre daha sürecek gibi göründüğüne dikkat çekerek, başta işçiler, çalışanlar olmak üzere salgının toplumun çeşitli kesimleri üzerindeki uzun dönemli sosyal etkilerinin de henüz başında olunduğunu söyledi.

Bakanlığın “vakalar hafifledi” yönündeki açıklamalarını hayretle izlediklerini belirten Yavuz, buna ilişkin bir kanıt olmadığını, var olan akademik çalışmaların bunun tam tersini ortaya koyduğunu söyledi.

İlde alarm verildi! Vaka sayısı bir günde yüzde 50 arttı

TÜRKİYE SALGINDA 12.SIRADA

Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz’un pandeminin ilk üç ayına ilişkin yaptığı değerlendirmelerden satır başları şöyle:

– Türkiye nüfusa göre dünyanın en kalabalık 17. ülkesi. Pandeminin üçüncü ayı bittiğinde bütün dünyada COVID-19 doğrulanmış olgu sayısında 12. sırada, COVID-19 doğrulanmış ölüm sayısında ise 17. sırada. Türkiye, milyon kişi başına toplam doğrulanmış olgu sayısı bakımından komşu ülkelerle karşılaştırıldığında İran ile benzerlik gösteriyor, Bulgaristan ve Yunanistan’da ise toplam doğrulanmış olgu sayısının Türkiye’den daha az olduğu gözleniyor.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘aşı’ uyarısı

‘İLK DALGAYI HENÜZ BASTIRABİLMİŞ DEĞİLİZ’

– Vaka sayısında dalgalanma sürüyor. Her gün testi pozitif çıkan bine yakın hastamız oluyor. PCR testi negatif olan ancak COVID-19 tedavisi alan kaç hasta var? Bilmiyoruz, çünkü açıklanmıyor.

– Bu süreçte 23’ü hekim 43 sağlık çalışanını kaybettik.

– İlk dalgayı tam olarak bastırabilmiş değiliz.

‘NE ÖLÇÜDE KANITA DAYALI YÜRÜTÜLDÜĞÜ BELLİ OLMAYAN BİR BİÇİMDE İLERLİYOR’

– Türkiye’de salgın süreci yönetimi, katılımcılıktan ve veri paylaşımından uzak, epidemiyoloji biliminin salgın yönetiminde gereksinim duyduğu hiçbir veriyi ve analizi paylaşmayan, ne ölçüde kanıta dayalı yürütüldüğü belli olmayan bir biçimde ilerliyor.

– Salgını kontrol altına alınabildiğine dönük bir kanıt yok. Salgın eğrisinin tepe noktasına ulaştıktan sonra çıktığı hızla iniş göstermemesi ve özellikle 11 Mayıs’taki erken açılmanın ardından doğrulanmış olgu sayılarındaki kümelenmeler ve yurt çapında çok sayıda ilan edilen karantina uygulamaları salgının kontrol altında olduğunu söyleyebilmek için henüz erken olduğunu gösteriyor.

– Adına “normalleşme” denilen bu ‘yeniden açılma’ sürecinde sağlık hizmetlerinin yeniden planlanması gerekiyor.

Benzer Haberler