TTB Merkez Konseyi mahkeme kararıyla görevden alındı!

30 Kasım 2023 Perşembe

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, görevden alınmalarına ilişkin davanın karar duruşmasında mahkeme kararıyla görevden alındı. Karar sonrası TTB açıklamada bulunarak, ” Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle açılan davanın karar duruşması Ankara Dışkapı Adliyesi’nde görüldü.

Duruşmaya, görevden alınmaları istenen TTB Merkez Konseyinin üyeleri ve avukatlarının yanı sıra milletvekilleri, sendika temsilcileri, meslek örgütü yöneticileri ile CHP, HEDEP, EMEP’ten milletvekilleri katıldı.

SAVUNMALARI ALINDI

Hakim, duruşmayı ertelemek isterken, avukatlar ve görevden alınmaları talep edilen TTB Merkez Konsey üyeleri savunma yapmak istedi.

Savunmaların ardından hakim karar için ara verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan hakim, Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi.

TTB’den “amaç dışı faaliyet” suçlamasına yanıt: Görevimizin başındayız

“MERKEZ KONSEYİ KARAR TEMYİZDE KESİNLEŞENE KADAR GÖREVİNİN BAŞINDADIR”

Karar sonrası TTB, Twitter’dan açıklamada bulunarak şunları söyledi:

“Siyasi iktidar eliyle egemen kılınmak istenen hukuksuzluk rejimi bir meyvesini daha vermiş; Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan davada, bir yıldan bu yana süregelen hukuksuzluklar silsilesi Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması ile sonuçlanmıştır.

Altını kalın çizgilerle çiziyoruz:

Türk Tabipleri Birliği için dünden bugüne değişen hiçbir şey yoktur. Merkez Konseyi karar temyizde kesinleşene kadar görevinin başındadır.

Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır!

Ve mücadele, Türk Tabipleri Birliği’nin adıdır!”