TTB Başkanı Adıyaman: Türkiye, yurt dışından gelenlere test yapmayan nadir ülkelerden

1 Eylül 2020 Salı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, günlük 100 binli rakamlarla ifade edilen testlerin yarısına yakının yurtdışı çıkışlarında yapıldığını belirterek, futbolcular, siyasi parti liderleri, grup başkanlıkları için test yapılmasının da rakamlar üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı koronavirüs verilerine göre, günlük Kovid-19 test sayıları 100 binleri aşarken, hekimler Türkiye’ye gelen turistlere test yapılmadığına dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın temmuz ayından itibaren başlattığı uygulamayla artık koronavirüs hastalarıyla temaslı olsalar bile semptom göstermeyenlere Kovid-19 testi yapılmıyor. Bu politika değişikliğine karşın ortalama 40 binlerde seyreden test sayısının, ağustosta 100 bini geçmesi, “Test sayılarının artmasında etkili olan faktörler nedir” sorusunu gündeme getirdi.

‘TÜRKİYE YURTDIŞINDAN GELENLERE TEST YAPMIYOR’

Konuyla ilgili Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, günlük 100 binli rakamlarla ifade edilen testlerin yarısına yakının yurtdışı çıkışlarda yapıldığını ifade etti.

Ayrıca futbolcular, siyasi parti liderleri, grup başkanlıkları gibi yerlerde test yapılmasının da rakamlar üzerinde etkili olabileceğini söyleyen Adıyaman, “Türkiye havayolu ve denizyolu ile yurtdışından gelenlere test yapmayan nadir ülkelerden biri. Ancak Türkiye’den gidenlere test yapılıyor. Rusya’da Covid-19 salgını aldı başını gidiyor, binlerce Rus turist şu an Antalya’da. Antalya’da vakaların patlayacağını düşünüyoruz, belki de patladı. Almanya’ya testsiz gir bakalım girebiliyor musun? Türkiye çok büyük risk altında” dedi.

TURİZM ÇALIŞANLARINDA VAKA ARTIŞI

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin ise Sağlık Bakanlığı bir yönetmelik hazırladığını hatırlatarak, “Standartları oldukça yüksekti. Sonra işin içine Turizm Bakanlığı girdi, şimdi onların yönetmeliğine göre hareket ediliyor. Turizm beklentisi çok olduğu için biz Türkiye’ye gelen turistlerden test istemez hale geldik. Turistlerin havalimanında ve transfer aracında ateşleri ölçülüyormuş, onun dışında önlem yok. Ama Türkiye’den giderken Ruslar mutlaka son 48 saatlik PCR testi istiyormuş. Rusya’dan gelenlerde eğer ateş varsa ve şüphe varsa otellerde karantina odaları yapıldı, orada tutuluyor ve PCR testi yapılıyor” diye konuştu.

Turizm sektörü çalışanlarında ciddi vaka artışlarının yaşandığını belirten Şahin, şöyle devam etti: “Mart ayındaki pikten daha fazla hastamız var. Bu hem iç hem dış turizm hareketliliği ile oldu. Antalya’da 300- 350 civarında yeni hasta tespit edildiği söyleniyor. Turizm alanındaki verilere hiç erişemiyoruz. Hem Ruslardan hem turizm işçilerinde yayılacak bu hastalık.”

‘ÜLKE İÇİN RİSK’

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala da, “TTB olarak yurtdışına kapıların açılarak özellikle Rusya gibi hastalığın görülme sıklığının yüksek olduğu yerlerden insanlar kabul edilmesinin Türkiye için bir risk oluşturduğunu söylemiştik” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler