Trump’tan Time Dergisi’ne ‘Yılın kişisi ben olmalıyım’

21 Kasım 2018 Çarşamba

ABD Başkanı Donald Trump, Time dergisinin geleneksel ‘Yılın Kişisi’ unvanına kimin layık olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray’da ayaküstü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Time dergisinin geleneksel ‘Yılın Kişisi’ unvanını bu yıl kime vermesi gerektiği sorusuna şu cevabı verdi:

“Ben Trump’tan başkasını hayal edemiyorum. Sen Trump’tan başka birini hayal edebiliyor musun?”

Trump, ABD Başkanı seçildiği 2016 yılında Time tarafından ‘Yılın Kişisi’ unvanıyla taltif edilmişti. Richard Nixon, Lyndon Johnson, Harry S. Truman, Ronald Reagan gibi eski başkanların bu unvana iki kez layık görülmüşlükleri var.

2016 yılında bir TV programımda “Time’ın Yılın Kişisi kapağında olmak muazzam bir onur” diye övünmüş olan Trump, bu kez 1999 yılına kadar unvanın ‘Yılın Erkeği’ olmasını hatırladı ve gazetecilere “Yılın Kişisi deniliyor, değil mi, artık Yılın Erkeği değil, yanılmıyorum, değil mi” diye sordu.

Öncesinde gazetecilerin Cemal Kaşıkçı cinayetine dair CIA raporuyla ilgili soru yağmuruna tuttuğu Trump, Veliaht Prens cinayete karışmış olsa da olmasa da Suudi Arabistan’la ilişkileri bozmayacağını belirtti.

Trump, bu ayın başındaki ara seçimlerde ‘muazzam zafer’ kazandığı iddiasında. Ama Temsilciler Meclisi’nin kontrolü kendi partisi Cumhuriyetçi Parti’den muhalif Demokrat Parti’ye geçti ve sonuçlar ‘Trump’ın liderliğine protesto’ olarak yorumlandı.

TIME dergisi 2017 için ‘Yılın Kişisi’ unvanını ‘Sessizliği Bozanlar’a vermişti. ‘Sessizliği Bozanlar’, sanat ve siyaset dünyasından etkili isimlerin adlarının karıştığı cinsel saldırı ve taciz skandalları sonrası sosyal medyada başlayan #MeToo (Ben de) hareketine katılarak durumun ciddiyetinin farkına varılmasını sağlamıştı. Trump da cinsel tacizle birlikte anılan isimlerden.