Trump’ın ırkçı çıkışı slogana dönüştü: Onu geri gönder

18 Temmuz 2019 Perşembe

Trump’ın ırkçı çıkışı slogana dönüştü: Onu geri gönder

Trump, 4 kadın Kongre üyesi için yaptığı ırkçı açıklamalarından geri adım atmamakla kalmayıp, seçim mitinginde ırkçı tezahürat attırdı. Trump’ın destekçileri, başkanın Kongre üyeleri için kullandığı ‘Ülkenize geri dönün’ ifadelerini slogana dönüştürdü.

Sputnik’te yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın dört kadın Demokrat Kongre üyesini hedef alan “Geldiğiniz yere geri dönün” şeklindeki çıkışı pek çok kesim tarafından ırkçılık gerekçesiyle eleştirilirken, tabanında yankı buldu.

Kuzey Carolina’da bir miting düzenleyen Donald Trump, tepki çeken ırkçı yaklaşımından geri adım atmamakla kalmadı, bunu yeni bir ‘saldırı’ için kullandı. Hedef aldığı dört kadın Demokrat Kongre üyesinden biri olan Somali doğumlu İlhan Omar’ı diline dolayan Trump, onu El Kaide’ye destek vermekle, Yahudi karşıtı olmakla ve 11 Eylül saldırılarını küçümsemekle suçladı.

Trump’ın bu sözleri karşısında destekçileri “Onu geri gönder” diye tezahürat yapmaya başladı. Trump, buna müdahale etmezken aynı ‘coşkuyla’ konuşmasını sürdürdü.

​OMAR: BENİ ÖLDÜRSEN BİLE YÜKSELİRİM

Bu durum Trump’ın bir kez daha ırkçılıkla suçlanmasına neden olurken, Omar’ın da yanıtı gecikmedi. Amerikalı şair ve insan hakları savunucusu Maya Angelou’nun “Beni sözlerinle vurabilirsin. Beni gözlerinle kesebilirsin. Nefret dolu varoluşunla beni öldürebilirsin. Ancak hâlâ, hava gibi, yükselirim” dizelerini paylaştı.

​NE OLMUŞTU?

Donald Trump, Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib, Ayanna Pressley ve İlhan Omar’ı hedef alarak, ‘hükümetleri tamamen felaket olan ülkelerden gelen kadın Kongre üyeleri’ diye seslendiği Demokratların ‘ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini’ söylemişti.

Ocasio-Cortez, Tlaib ve Pressley ABD’de doğup büyüdü. Somali doğumlu Omar da çocuk yaşta ABD’ye taşındı. Trump’ın bu çıkışı Cumhuriyetçiler arasında bile tepki çekmişti.

 

Benzer Haberler