TRT canlı yayınında açıkladı: Türkiye’de koronavirüs vakası 900 bin

6 Nisan 2020 Pazartesi

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Özen, konuk olduğu TRT Haber’de koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Meltem Özen”Türkiye’nin vaka sayısı 600 ila 900 bin… Bu kadar vakamız var bizim aslında” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün itibariyle Türkiye’de şu anda koronavirüs (Kovid-19) vakasının 27 bin 69’a çıktığını duyurdu. Ancak TRT Haber’in canlı yayınına katılan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Özen, Türkiye’deki vaka sayısıyla ilgili çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Canlı yayında Bakan Koca tarafından açıkklanan mevcut vaka sayısından yola çıkan ve basit bir matematik hesabı yapan Özen, “Şu an Türkiye’deki vaka sayısı 600 ila 900 bin” ifadelerini kullandı.

Almanya’da Koronavirus ölüm oranı neden düşük? İşte cevabı

Özen’in konuyla ilgili söyledikleri şöyle:

Can kaybı: 649. ‘Vaka sayısı 900 bin’. Almanya’nın sırrı. Halk yasak istiyor. ‘Derdi başarısızlığını gizlemek’. Aşener: Virüs evime kadar geldi. 2 Havalimanı Hastane oluyor. 6 Nisan Günün Özeti

“Yani bizim şu anda test yaptığımız vakalar, vakaların yüzde 15 ile yüzde 20’si. O zaman biz 23 bin vakamız var diyorsak, tıbben de baktığımız zaman her bir teşhis vakaya karşın toplumda tespit etmediğin 10 vaka vardır.

Bizim vaka sayımız 23 binse ortalamada o zaman bunu 10’la çarpacağız yani 230 bin vakamız var. Ama biz diyoruz ki şu ana kadar vakaların yüzde 20 ile 25’ini test ettik. Bilemediniz yüzde 30’u olsun. O zaman biz 230 bin vaka sayısı en az 3 ya da 4’le çarpacağız. Türkiye’nin vaka sayısı 600 ila 900 bin… Bu kadar vakamız var bizim aslında…”

Özen’in bu açıklamalarının ardından sunucu Fatih Çimen’in ‘Bu konuyu sonra konuşuruz’ demesi dikkat çekti.

CHP’den Erdoğan’a: IBAN verip para isteyen başka ülke var mıdır?

Benzer Haberler