Trendyol satıcılar arasında ayrım yaptığı için ceza yiyebilir

5 Ekim 2021 Salı

Trendyol satıcılar arasında ayrım yapıyor iddiaları gündeme geldi. Özellikle pandemi nedeniyle insanların daha fazla online alışveriş platformlarına yönelmesi bu tür sitelerin cazibesini artırdı. Sadece alıcılar değil aynı şekilde satıcılar da buradan iyi miktarlarda kazanç sağladı. Bugünlerde Rekabet Kurumu bu platformu incelemeye aldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda rekabetin korunması hakkında kanunun ilgili maddelerinin ihlal edildiği ortaya çıktı. Trendyol şirketinin ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle bazı tedbir kararları gündeme geldi. Bu platform algoritmalara müdahale ediyor.

Trendyol

Trendyol tarafından bazen satıcılara avantajlı davranıldığı söyleniyor. Elbette bu satıcılar şirketin kendi markaları. TrendyolMilla, TrendyolMan ve TrendyolKids gibi markalar bu platform tarafından üst sıralara çıkarılıyor. Böylece haksız bir avantaj elde ediliyor.

 

Trendyol kendi markaları lehine böyle bir avantaj sağlayınca durum Rekabet Kurumu tarafından inceleme altına alındı. Şirket ile ilgili tedbir kararı verildi. Özellikle e-ticaret siteleri bu konuda çok fazla uyarı alabiliyor. Ürünlerin hangi sıraya göre listeleneceğine müdahale etmek e-ticaret platformunun işi değil. Trendyol satıcılar arasında ayrım konusu tam olarak buradan başladı.

Trendyol teslimat noktası hizmetini başlatıyor kargoyu beklemenize gerek kalmayacak

Bu tür davalar Apple ve Google ile ilgili de açılabiliyor. Özellikle Apple şirketinin kendi uygulamalarını ön plana çıkardığı söyleniyor. Bu durum Elbette mahkemede ceza olarak büyük şirketlere geri dönüyor. Trendyol ise şimdilik küçük bir ceza ile kurtulmuş gibi görünüyor.

Benzer Haberler