Trafik Sigortası Cam Değişimini Kapsıyor mu?

Yayın tarihi: 16 Ağustos 2023 Çarşamba 8:30 am - Güncelleme: 15 Ağustos 2023 Salı 5:42 pm

Türkiye’de otomobillerin en sık değişen parçaları arasında araç camları yer alıyor. Trafikte yaşanan ufak çaplı kazalar, kötü hava koşulları ve yaşanabilecek pek çok olumsuz durumda araç camları kolayca zarar alabiliyor.  Kasko yaptırmak ve poliçesini yenilemek isteyenlerin ise merak ettiği konuların en başında cam değişimi yer alıyor.

Araç maliyetlerinin giderek arttığı bir dönemde araç sahibinin mağduriyetini engelleyecek en güçlü güvence olan Kasko, poliçe kapsamında araçların cam değişimini de kapsayarak hasar sonrası aracın hızla tamir edilmesini ve camlarının değişimi sonucu meydana gelebilecek yüksek tutarlı maliyetlerin önüne geçilmesi sağlıyor.

cam degişimi

 

 Trafik Sigortası Cam Değişimini Kapsıyor mu?

Araç sahipleri sıklıkla farklı nedenlerden dolayı araç camlarını değiştirmeleri gereken durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Hava şartları, trafikte yaşanan kazalar, bozuk yollar ve pek çok nedenle araç camları hasar alabiliyor.

Poliçe kapsamında camın nasıl kırıldığı ise en önemli kriter olarak araç sahiplerinin karşısına çıkabiliyor. Bu noktada cam değişimine dair doğru sigorta ürünü ve poliçe tercihi yapmak önem arz ediyor. Trafik Sigortası, olası bir trafik kazası durumunda karşı tarafın zararını devletin belirlediği limitler dahilinde karşılıyor.

Trafik sigortası kapsamında cam değişimi ya da tamiri, trafik kazası sonucu kusurlu olan tarafın karşı aracın cam hasarını ödemesi ile gerçekleşiyor. Standart trafik sigortaları kaza dışında kendi aracının aldığı cam hasarlarını karşılamıyor, bu durumda Kasko sigortasına ihtiyaç duyuluyor.

 

İlginizi çekebilir: Tesla pil değişimi yapmayacak: İşte tepki toplayan açıklamalar

Hasarsızlık İndirimini Etkiliyor mu?

Kasko poliçesi kapsamında yaşanan kaza sonrasında cam değişimi hızlıca gerçekleşiyor. Bununla birlikte sigorta şirketleri, poliçe dahilinde aracın cam değişimlerinde kasko hasarsızlık indiriminin bozulmamasını da temin ediyor.

Hasarsızlık indirimi, yılda 1  değişimine kadar korunmaya devam ederek araç camının poliçe üzerinden değiştirilmesi ve anlaşmalı cam servislerinden hizmet alınması sağlanabiliyor. Bu doğrultuda , poliçe satın alınırken kasko  değişimi muafiyetine dâhil olup olmadığına dair dikkat edilmesinin altını önemle çiziyor.

Hasar Anında Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Sürücülerin, bazı işlemleri gerçekleştirmeli ve belirlenen belgeleri sigorta şirketlerine ulaştırması gerekiyor. Öncelikle, olay sonrası kazanın boyutunu gösteren fotoğrafların çekilmesi gerekiyor.

Bu fotoğraflar hasarın boyutunun görsel şekilde kaydedilmesi için kullanılıyor. Ardından, varsa, görgü tanıklarından muhakkak beyan talebinde bulunması gerekiyor. Araç kullanılamayacak durumdaysa, çekme işlemlerinin gerçekleşmesi için sigorta şirketi ile iletişime geçilmesi oldukça önem taşıyor. Bunların ardından, yaşanan hasara göre gereken belgelerin sigorta şirketine iletilmesi gerekiyor. Hasarın beyanı ile başlayan süreç, tamir ya da değişim ve kontrol sonucu araç sahibine teslim ile tamamlanıyor.

Stephen King’den Drakula : Son Yolculuk ’a övgü!