Tozkoparan’da kapıya ‘Korkmayın biz çıktık’ yazan çocuğun ailesi yaşadıklarını anlattı

20 Ekim 2022 Perşembe

Tozkoporan‘da kentsel dönüşüm kararı nedeniyle polis zoruyla evini terk etmek zorunda kalan mahalle sakinlerinin direnişi günlerce devam etti. Yıkım için evden ayrılan bir çocuğun kapıya yazdığı not dikkat çekti. Çocuk, kapıya “Korkmayın biz çıktık. Kapıyı kırmanıza gerek yok…” yazdı. Çocuğun ailesi ise yaşananları anlatırken, “Anne ben polis olamam, böyle bir şeyi yapamam” dediğini söyledi.

İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesinde yıkım ekipleri polis eşliğinde mahalleye girdi. Evlerini terk etmek isteyen yurttaşlar direnişlerini sürdürürken, polisler koçbaşı kullanarak apartmanlara girdi.

Yıkımlar sürerken evlerden birinin kapısında yazan not dikkat çekmişti. Küçük bir çocuk, kapıya “Korkmayın biz çıktık. Kapıyı kırmanıza gerek yok…” yazdı.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’e konuşan çocuğun annesi yaşananları anlattı:

“KORKMASINLAR İSTEDİK”

Evden çıktıkları gün perişan olduklarını söyleyen anne, “Bir kentsel dönüşüm bekliyorduk ama bu şekilde olacağını düşünmüyorduk. Çarşamba günü baskına gelecekleri için önceden evimizi boşalttık. Daha önce 18 gün kadar altyapımız kesikti. O zamanlarda bile yaşamaya devam ettik” dedi.

Çocuklara korkuyu yaşatmamak için evlerini bıraktıklarını dile getiren anne, “Evi terk etmeden bir gün önce oğlum o notu yazdı. Daha önce mahalleye baskınlar olduğu için başkalarının yaşadıklarına tanık oldu. İnsanların nasıl zor durumda kaldıklarını gördü. Evi boşaltmadan önce de çocuk gece gündüz, ‘Anne elektrik ve suyu yine mi kesecekler?’ diye ağlıyordu. Çocuklarımızın psikolojisini bozdular. Yıkım olacağı gün 14 yaşındaki oğlum yıkım günü sabah 04.00’e saati kurdu, ‘Anne ben de eski evin oraya gideceğim’ dedi” diye konuştu.

Çocukların polis gördüklerinde çekindiklerini belirten anne, “Daha önce mahallede gaz bombası, plastik mermi atıldı ve insanlar gözaltına alındı. Bu yüzden çocuklarımız da korkmaya başladı. Büyük oğlum, ‘Anne ben polis olamam, böyle bir şeyi yapamam’ diyor” ifadelerini kullandı.

Tozkoparan’da vatandaş isyan etti: Göz göre göre insanların malına çöküyorlar