‘Tosuncuk’ için bir tutuklama kararı daha

13 Temmuz 2021 Salı

‘Tosuncuk’ için bir tutuklama kararı daha

Çiftlik Bank’ın ‘Tosuncuk’ lakaplı kurucusu Mehmet Aydın, 75 bin yıla kadar hapisle yargılandığı davada da tutuklandı. Duruşmada mahkeme başkanı, “Mehmet Aydın memlekete hoş geldin” dedi, Aydın “Hoş bulduk, merhabalar” diye yanıt verdi.

Binlerce kişiyi dolandırmaktan aranırken Brezilya’da kendi isteğiyle teslim olup Türkiye’ye getirilen Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, 75 bin yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce celse arasında açılan oturumda Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Mahkeme Aydın’ın bu suçtan da tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Mehmet Aydın’ın yargılandığı dava Eylül ayında görülecekken Aydın’ın hakkında yakalama kararı olduğu için bugün görüldü. Mahkeme Başkanı Ali Günay, Mehmet Aydın’a “Mehmet Aydın memlekete hoş geldin” dedi. Aydın da “Hoş bulduk, merhabalar” diye yanıt verdi.

Aydın kimlik tespiti sırasında 30 yaşında olduğunu, Bursa’da doğduğunu ve ortaokul mezunu olduğunu söyledi. Aydın, ayrıca sabıkası olmadığını, geliri olmadığını ve telefon kullanmadığını belirtti. Mahkeme Başkanı Ali Günay’ın “Evli misin?” sorusuna “Ben boşanmadım, daha kesinleşmedi” diye yanıt verdi.

Tosuncuk’un Arjantin ile bağlantısını kuran isim konuştu

“12 MİLYON DOLARLIK MAL VARLIĞIMA EL KONULDU”

Mahkeme Başkanı Günay, Aydın’ın Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki dosyası olduğunu söyledi. Mehmet Aydın savunmasında “Ben İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda açık olan soruşturmasındaki verdiğim savunmalarımı tekrar ederim. Benim yurt dışında 5 milyon dolarlık mal varlığıma Uruguay Devleti tarafından el konuldu. Hakkımda yakalama kararı çıkarılınca Paraguay’a gönderdiğimiz ve Osman Naim Kaya’nın elinde bulunan 7 milyon dolarlık Bitcoin işletme tesisime de Osman Naim Kaya tarafından el konuldu. Osman Naim Kaya, hakkındaki soruşturma nedeniyle Uruguay’da tutuklandı. Daha sonra ev hapsine ayrıldı. Şu anda ne yaptığını bilmiyorum, ev hapsinden sonra kendisiyle görüşmedim” dedi.

“YURT DIŞINA ÇIKARKEN HAKKIMDA YAKALAMA KARARI YOKTU”

Türkiye’deki mal varlıklarına da el konulduğunu yineleyen Aydın, Mahkeme Başkanı’nın sorusu üzerine “Benim mağdurların zararını giderecek hali hazırda bir param yoktur, ancak Kıbrıs’ta ve Türkiye’de bulunan el konulan mal varlıklarımla mağdurların zararını gidereceğim. Ben yurt dışında hakkımda kırmızı bülten çıkarılana kadar farklı ülkelerde bulundum, hakkımda kırmızı bülten çıkarıldığında Uruguay’daydım. Buradan Brezilya’ya geçtim. Farklı iki il gibi buraları düşünebiliriz. Herhangi bir sorun ve kontrol olmadan Brezilya’ya geçtim ve konsolosluğa teslim oldum. Ben yurt dışına çıkarken hakkımda herhangi bir şekilde yakalama kararı yoktu. Beraatimi talep ederim” ifadelerini kullandı.

AVUKATI: MÜVEKKİLİN EL KONULAN MAL VARLIĞIYLA MAĞDURLARIN ZARARI GİDERİLEBİLİR

Sanık Avukatı Fatih Kuş ise “Müvekkilimiz hali hazırdaki el konulan mal varlığıyla tüm mağdurların zararını giderebilecek durumdadır, müvekkilimizin mağdurlarla yaptığı sözleşmede sistem kapatıldıktan sonra kişilerin yatırdığı paranın 3 ay içerisinde iadesi hususunda taahhüdü bulunmaktadır. Sistem kapatıldıktan sonra 200 kişinin mağduriyetini gidermiş, mal varlığına el konulduğu için diğer mağdurların zararını giderememiştir. Bu aşamada tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Duruşma savcısı Harun Veli Koçalı ise “Sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, sanık için kanunda öngörülen ceza miktarı dikkate alınarak sanığın tutuklanmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur.” dedi.

İKİ DOSYADAN DA TUTUKLANMASINA KARAR VERİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Mehmet Aydın’ın hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına karar verdi. Mehmet Aydın’ın tutuklanmasına karar veren heyet, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılarak sanığın soruşturma sırasında emniyette, savcılıkta ve sulh ceza hakimliğindeki ifadelerinin gönderilmesinin istenmesine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Mahkeme Başkanı Günay, “Sen yokken hakkında iki iddianame tanzim edildi. Dosyalar aynı mağdurlar farklı olduğu için mahkememizde başka bir davan daha var” dedi. Aydın, bu dosya içinde önceki ifadelerini tekrar ettiğini belirtti. Mahkeme, bu dosyadan da sanık Aydın’ın tutuklanmasına karar verdi. İki duruşma da ertelendi.

75 BİN YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Hakkında, 102 mağdurun şikayetçi olması üzerine “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç örgütüne üye olma”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından yeni bir soruşturma dosyası açılan Aydın’la ilgili devam eden davada ise “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “dolandırıcılık”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” gibi çeşitli suçlardan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

NE OLMUŞTU?

Çiftlik Bank üzerinden binlerce kişiyi dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya’dan sınır dışı edilmesinin ardından 3 Temmuz’da Türkiye’ye getirilmişti.

Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın tutuklandı

Benzer Haberler