TMO’dan buğday satış fiyatına yüzde 22 zam!

28 Mart 2022 Pazartesi

TMO’dan buğday satış fiyatına yüzde 22 zam!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), un regülasyonu çerçevesinde un sanayicilerine sattığı ekmeklik buğday fiyatına zam kararı aldı. Sanayiciler, TMO’dan ekmekik buğdayı yüzde 21-22 zamlı olarak alacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), un sanayicilerine sattığı ekmeklik buğday fiyatlarına yüzde 21-22 oranlarında zam yaptı. 25 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olan satış fiyatı listesini güncelleyen TMO, anlaşmalı olduğu un sanayicilerine 2 bin 650 TL’den sattığı ekmeklik buğdayın ton fiyatına yüzde 21-22 zam yaparak 3 bin 210 TL ile 3 bin 250 TL aralığına yükseltti.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre; TMO, un sanayicilerinin söz konusu buğdayı paçal şekilde fırıncılara daha ucuz fiyattan vererek ekmek fiyatlarının artmaması için müdahalede bulunurken, 2021 sezonunda rekor bir kamu zararı açıklaması bekleniyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada un regülasyonuna yeni hasat sezonuna kadar devam edeceklerini söylemişti.  Buğday satış fiyatına yapılan zammı değerlendiren sektör temsilcileri, yüzde 21-22’lik fiyat artışının un fiyatları ve dolayısıyla ekmek fiyatları üzerinde baskı yaratabileceğini ifade etti.

 

Benzer Haberler