TMO buğday, arpa ve mısır zamlarını geri çekti

6 Ocak 2022 Perşembe

TMO buğday, arpa ve mısır zamlarını geri çekti

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday, arpa ve mısır fiyatlarına yaptığı zammı geri çektiğini ve satışa eski fiyatlardan devam edileceğini açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ocak ayında hububat satışlarına kasım ve aralık ayı fiyatlarıyla devam edileceğini açıkladı. TMO böylece, buğday, arpa ve mısır fiyatlarına yaptığı zammı geri çekmiş oldu.

Buna göre, yeni yılda ekmeklik buğdayın tonu 2 bin 650, arpanın tonu 2 bin 50 ve mısırın tonu ise 2 bin 500 liradan satılacak. TMO’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Son günlerde, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2022 yılı ocak ayı satış fiyatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda, özellikle ekmek fiyatlarında aşırı artışa neden olacağına yönelik değerlendirilmeler yapıldığı gözlemlenmektedir. TMO’nun 2022 Ocak ayı hububat satışlarına 2021 Kasım ve aralık ayı fiyatlarıyla devam edilmesi kararı alınmıştır. TMO olarak, ilgili sektörlerle iş birliği içinde gıda enflasyonuyla etkin bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğimizi; un üreticilerimize, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz”

ZAMLAR GERİ ÇEKİLMİŞ OLDU; İŞTE FİYATLAR

Buna göre; TMO’nun daha önce ocak ayı için fiyatını 3 bin 275-3 bin 225 TL olarak açıkladığı ekmeklik ve makarnalık buğdayın tonu 2 bin 650 TL’den, 2 bin 550 TL olarak açıkladığı arpanın tonu 2 bin 50 TL’den, 2 bin 950 TL olarak açıkladığı mısırın tonu ise 2 bin 500 TL’den satılmaya devam edecek.

TMO’dan ekmeklik buğdaya yüzde 23, arpaya yüzde 24 zam!

Benzer Haberler