TİP Milletvekili Barış Atay’a ‘Çorlu tren katliamı’ soruşturması

25 Şubat 2020 Salı

Acılı aileler, 12 Haziran günü Ankara’da AYM önüne bir basın açıklaması yapmak istemiş fakat polis ailelere saldırmıştı. Bu açıklamaya CHP milletvekillerinin yanı sıra TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da destek vermişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ailelere destek veren Atay hakkında soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybeden ailelerin AYM önünde yapmak istediği basın açıklamasına destek veren TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’a soruşturma açıldı.

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde 8 Temmuz 2018 yılında meydana gelen tren katliamında 25 kişi hayatını kaybetmiş, 328 kişi de yaralanmıştı. Katliamda yaşamını yitirenlerin acılı aileleri, açık ihmallerin bulunduğu olayla ilgili hukuki sürece ilişkin başlattıkları ‘Adalet Nöbeti’ni kapsamında geçen yıl 12 Haziran günü Ankara’da Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde bir basın açıklaması yapmak istemiş ancak polis ailelere saldırmıştı. Bu açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin yanı sıra Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay da destek vermişti.

TİP MİLLETVEKİLİ BARIŞ ATAY’A SORUŞTURMA

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre, bu olaydan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, adalet isteyen 3’ü avukat 7 kişi hakkında iddianame hazırlamıştı. Savcılığın, ayrıca açıklamaya destek veren TİP Milletvekili Atay ile ilgili soruşturma açtığı ortaya çıktı. Savcılık, soruşturmanın Parlamenterler Soruşturma Bürosu tarafından yürütülmesi gerektiğini belirterek Atay hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi.

Savcılık, Atay hakkındaki soruşturma için şu ifadelere yer verdi:

“12/06/2019 günü 8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde meydana gelen tren kazasında hayatını kaybeden şahısların yakınlarından oluşan grup organizesinde “Çorlu Tren Katliamı Aileleri Adalet Arıyoruz” başlığı altında basın açıklamasında bulunmak üzereAnayasa Mahkemesi önünde basın açıklamasında bulunmak üzere yaklaşık 70 kişilik grubun oluşturduğu, aralarında 27. Dönem Milletvekili Barış Atay MENGÜLLÜOĞLU’nun da bulunduğu, 27. Dönem Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu hakkındaki soruşturmanın yürürlükte bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönerge hükümleri uyarınca Parlamenterler Soruşturma Bürosu tarafından yapılması gerektiği anlaşılmakla; 27. Dönem Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu hakkındaki soruşturmanın 2019/19317 sayılı kayıt üzerinden devam olunmasına karar verildi.”

AVUKAT VE AİLELERİN YARGILANACAĞI DAVA 4 MART’TA 

Avukat ve ailelerin yargılanacağı davanın ilk duruşması Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 4 Mart saat 10.30’da görülecek.

NE OLMUŞTU?

Ankara’da, 12 Haziran 2019’da AYM‘nim karşısındaki Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda toplanan aileler ‘Adalet Nöbeti’ eylemi gerçekleştirmek için AYM’nin önüne geçmek istemiş ancak polisin engellemesiyle karşılaşmıştı. Aileler ve milletvekillerinin AYM önüne geçmesine ve basın açıklamasına izin verilmemişti. TİP Hatay Milletvekili Barış Atay ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in de aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili polis kalkanlarının kaldırılmasını talep etmişti. Polisin saldırısında oğlu Oğuz Arda Sel’i kazada kaybeden Mısra Öz Sel’in babası Mehmet Öz, fenalık geçirmişti.

Benzer Haberler