Tip-1 diyabet hastalarında glikoz ölçüm cihazı yardımında yaş aralığı genişletildi

16 Mart 2023 Perşembe

Tip-1 diyabet tanısı almış sosyal yardımlardan faydalanan hastalara yapılan glikoz ölçüm cihazı yardımındaki yaş aralığı 22 yaşa kadar genişletildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Tip-1 diyabet tanısı almış hastalara yapılan glikoz ölçüm cihazı yardımındaki yaş aralığının 0-22 yaş aralığına genişletildiğini açıkladı. Derya Yanık, “ Glikoz Ölçüm Cihazı yardımımızı, Tip-1 diyabet tanısı almış sosyal yardım faydalanıcısı 0-22 yaş aralığındaki vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde desteğimizi genişletiyoruz” ifadelerini kullandı.

“AFETZEDELERDE KRİTER ARANMAYACAK”

Kahramanmaraş merkezli ve 6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen bölgede de Glikoz Ölçüm Cihazı Yardımı taleplerinde kolaylık sağlanacağını belirten Yanık, “Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için bakanlığımızca alınan 987 adet kola takılan glikoz ölçüm sensörünü geçtiğimiz ay bölgeye ulaştırmıştık. Şimdi de Tip-1 diyabet tanısı almış, deprem bölgesindeki afetten etkilenen 0-22 yaş arasındaki tüm afetzede vatandaşlarımızı ihtiyaç sahipliği kriterleri aranmadan programımızdan faydalandırıyoruz” dedi. Bakan Yanık ayrıca, bu destekten yararlanmak isteyen sosyal yardım faydalanıcısı ailelerin ikamet ettikleri ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunabileceklerini hatırlattı.

Sosyal yardımların yönetimi için telefon hattı kuruldu