TikTok’ta o anları paylaşıp, insan kaçaklığı reklamı yaptılar

4 Şubat 2021 Perşembe

Milyonlarca insanın kullandığı TikTok uygulamasında, insan kaçakçılarının reklam videosu yayınladığı ortaya çıktı. Kaçakçılar reklamla, Suriye rejiminin aradığı kişiler, Lübnan’a belirli bir ücret karşılığı insan kaçırıldığını duyurdu.

Dünyada yaklaşık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip video paylaşım uygulaması TikTok’taki bir hesapta, paylaşılan görüntüler “Yok artık” dedirtti. Görüntülerde, Suriye’de rejim tarafından aranan kişilerin Lübnan’a belirli bir ücret karşılığında kaçırıldığına ilişkin reklam yer aldı.

ÜCRET KENTE GÖRE DEĞİŞİYOR

İnsan kaçakçılığı şebekesinin sosyal medya üzerinden reklam yaparak, bir de kaçakçılık tarifesi yayınladı.

Sosyal medyada yayınlanan videoda, Suriye’deki rejimden Lübnan’a kaçak yollarla gitmeninin bedeli olarak, Dera kentinden 2 bin 858 TL, Şam’dan bin 429 TL, Humus’tan bin 72 TL, Afrin’den ise 5 bin 717 TL ücret talep ediliyor.

NE OLMUŞTU?

Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kurtarma Komitesi 500 binin üzerinde kişinin, Suriye’deki 10 yıllık iç savaş sırasında hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 5 buçuk milyon Suriyeli mültecinin ice Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a sığındığı ve 6,6 milyonun ülke sınırları içinde yerinden edildiği belirtilmiş. Bunların 3,6 milyonu Türkiye’ye, 950 bini Lübnan’a, 670 bini de Ürdün’e sığınmıştı. Yine 1 milyona yakın Suriyeli, Avrupa ülkelerine kaçmıştı.

Benzer Haberler