“Ticarethane” sayılan Cemevine 30 bin TL elektrik, 11 bin TL doğalgaz faturası geldi

2 Şubat 2022 Çarşamba

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği’ne 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğal gaz faturası geldi. CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, bir inanç merkezinin giderlerinin devlet tarafından karşılanmamasına tepki gösterdi.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği’ne gelen 30 bin 60 TL’lik elektrik ve 11 bin 847 TL’lik doğal gaz faturalarını sosyal medya hesabında paylaştı  Özkan, Cemevine gelen faturaları sosyal medya hesabında paylaşarak, “Alevilerin inanç merkezlerinin elektrik vb. giderleri devlet tarafından karşılanmıyor. Önergeler verdik, reddedildi. Vergilerini almaya gelince alan AKP, ihtiyaç karşılamaya gelince ayrımcılık yapıyor” dedi.

Cemevinin elektrik faturasındaki ‘tüketici grubu’ kategorisinde “ticarethane tarifesi” yazması dikkat çekerken Özkan sosyal medya hesabında  yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Aşağıdaki 30 bin TL’lik elektrik faturası Garip Dede Cemevi’nin. Alevilerin inanç merkezlerinin elektrik vb. giderleri devlet tarafından karşılanmıyor. Önergeler verdik, reddedildi. Vergilerini almaya gelince alan AKP, ihtiyaç karşılamaya gelince ayrımcılık yapıyor. Kınıyorum.”

Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat da faturaları sosyal medya hesabından paylaşarak, “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz. Bu ay dergahımıza 30 bin TL elektrik faturası geldi. Ne yazık ki bu ülkede sadece biz Alevilere inançlarının bedelini hem maddi hem manevi olarak ödetmeye çalışıyorlar. Verdiğimiz vergilerin her kuruşu size haram olsun” dedi.

MİT haberleri nedeni ile yargılanan gazetecilere verilen ceza onandı

Benzer Haberler