Thodex iddianamesi hazırlandı! Firari Faruk Fatih Özer için istenen ceza belli oldu

31 Mart 2022 Perşembe

Thodex iddianamesi hazırlandı! Firari Faruk Fatih Özer için istenen ceza belli oldu

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında 3 suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis istendi. Rapora göre vurgunun miktarı 356 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex’e yönelik dolandırıcılık soruşturmasını tamamladı. Hazırlanan iddianamede vurgunun detayları gün yüzüne çıktı.

Thodex vurguncusu şikayetçilere 2 milyon TL gönderdi iddiası

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında binlerce Thodex müşterisi, sistemin açılmaması üzerine şikayetçi olmasıyla soruşturma başlatıldı. Şirketin para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç araştırıldı. İlgili kurumlardan istenilen raporlar savcılığa ulaştı.

21 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Faruk Fatih Özer için 3 farklı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis talep edildi.

Özer, “Örgüt kurma ve yönetme”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” ve “nitelikli dolandırıcılık”la suçlanıyor.

ÖRGÜT ŞEMASI ÇIKARILDI

Titizlikle yürütülen soruşturmada deliller ışığında bir örgüt şeması da çıkarıldı. Elebaşı koltuğunda Faruk Fatih Özer’in olduğuna dikkat çekildi.

Özer’le birlikte 7 şüpheli örgüt yöneticisi, 13 şüpheli ise örgüt üyesi olmakla suçlandı.

Thodex’in avukatından mağdurlara çağrı: Bize maille ulaşın

VURGUNUN MİKTARI 356 MİLYON

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Thodex’in veri tabanını mercek altına aldı. Sistem üzerinden yapılan her işlem incelendi, rapora göre vurgunun miktarı 356 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Mağdurların parasının büyük kısmının kripto paraya dönüştürülerek yurt dışındaki borsalara aktarıldığı tespit edildi.

Şüphelilerin, yakınları üzerine bir altın şirketi kurduğu da belirlendi. Hiç bir faaliyeti olmayan bu şirket aracılığıyla da fiziki altın alındı.

2 bin 27 kişi müşteki sıfatıyla yer aldığı iddianamenin kabul edilmesiyle yargılama süreci başlayacak.

Benzer Haberler