THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti

6 Eylül 2021 Pazartesi

Orman yangınları sonrası gündemden düşmeyen Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı istifa etti.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye genelinde yaşanan orman yangınları sonrasında sık sık gündeme Türk Hava Kurumu’nun (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı görevinden istifa etti.

Aşçı’nın istifa dilekçesinde, “Orman yangınları döneminde hem ben hem kurum hedefe konuldu. Kurban edilmek istendim. Göreve geldiğimde borç vardı. Fedakarca çalıştık ve borç batağından kurtuldu kurum. Kurumu batıranlar bunlarla hareket eden mihraklar. Bunların saldırısı da devam ediyor. İmza yetkimi de devrettim” dediği belirtildi.

TELE 1’e konuşan hukukçu Haluk Pekşen ise “Cenap Aşçı’nın istifası kesin. THK büyük bir borç içinde. Bazı tefeciler kurum gelirleri üzerinde baskı oluşturdu. Kayyum heyetinin de kuruma katkısı olmadı. Neden istifa edildiğini bilmiyoruz ama yeni heyetin oluşması için olağanüstü kurula taşınması gerekiyor” diye konuştu.

CENAP AŞÇI KİMDİR?

Cenap Aşcı 1 Mart 1967 yılında Aksaray’da dünyaya geldi. Aşcı, 1 Mart 1967’de, Nadire ve Gültekin Aşcı’nın oğlu olarak Aksaray’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1989 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcılığı, 1993 yılında Gümrük Müfettişliği, 2000 yılında da Gümrük Başmüfettişliği, Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri öncesi kurulan seçim hükûmetine Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak bağımsız olarak atandı. 31 Mart 2016 tarihinden itibaren tarihinden itibaren Türkiye Halk Bankası A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

THK kayyumu Aşçı: Uçakların tamiri için TUSAŞ’la çalışıyoruz

Benzer Haberler