TGC’den sosyal medyaya sansür teklifine tepki!

27 Mayıs 2022 Cuma

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Cumhur İttifakı’nın TBMM’ye sunduğu sosyal medyaya sansür getirecek yasa tasarına tepki gösterdi. TGC, “Kanun teklifi genel olarak bakıldığında seçim arifesinde haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır” açıklamasını yaptı.

AKP ve MHP milletvekilleri, internet medyası ve sosyal medyaya sansür getirecek kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, iktidarın kanun teklifine ilişkin bir basın açıklama yaptı. Kanun teklifinin seçim arifesinde haberi halktan saklamak için hazırlandığını belirten TGC, “Halkın haber alma ve bilgilenme hakkını engelleyecektir. Yasalaştığı takdirde yeni suçlar oluşturacak, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü üzerinde var olan sansürü artıracak, birçok eşitsizliğe neden olacaktır” dedi. 

“GERİ ÇEKMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

TGC, kanun tasarının gereklilik, ölçülülük ve amaca uygunluk bakımından ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu vurguladı. Tasarının öngördüğü yöntemlerin ‘aşırı sansür’ doğuracağını dile getiren TGC, ifade özgürlüğüne yönelik bir tehlike bulunduğunun ortada olduğunu bildirdi.  Haberi halktan saklamak amacını taşıyan yasa tasarısının geri çekilmesini için çağrıda bulunan TGC’nin basın açıklaması şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ 26 Mayıs 2022 Perşembe günü TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Kanun teklifi genel olarak bakıldığında seçim arifesinde haberi halktan saklamak için hazırlanmıştır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkını engelleyecektir. Yasalaştığı takdirde yeni suçlar oluşturacak, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü üzerinde var olan sansürü artıracak, birçok eşitsizliğe neden olacaktır. Tasarı gereklilik, ölçülülük ve amaca uygunluk gibi yönlerden ifade özgürlüğüne aykırıdır. Tasarının öngördüğü yöntemlerin, aşırı sansür sonucunu doğuracağı, bundan dolayı da ifade özgürlüğüne yönelik bir tehlike oluşturacağı ortadadır. İktidarı demokrasinin yeşermesi için haberi halktan saklamak amacını taşıyan bu yasa tasarısını geri çekmeye çağırıyoruz.”

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu’nda görev dağılımı belli oldu

Benzer Haberler