TGC: Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız

7 Ocak 2022 Cuma

TGC: Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız

Türkiye Gazeteciler Cemiyet (TGC), polislerce darp edilerek katledilişinin 26’ncı yılında Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’yi anma mesajında, “Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

TGC Yönetim Kurulu Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin katledilmesinin 26. yılında bir mesaj yayınladı. Mesajda, Götepe’nin hak odaklı bir gazetecilik yaptığını vurgulayarak, “Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz” denildi.

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Metin Göktepe, Evrensel gazetesinin hak odaklı haberler üreten muhabirlerinden biriydi. 1996’da yine bir haber peşinde koşarken gözaltına alındı. 8 Ocak 1996’da Emniyet Müdürlüğü Göktepe’nin gözaltındayken duvardan düşüp öldüğünü açıkladı.

Ancak bu yanıtı yeterli görmeyen gazeteci meslek örgütleri ısrarlı bir araştırma sonunda, Göktepe’nin polisler tarafından dövülerek, öldürüldüğünü ortaya çıkardılar. Bu sonucun alınmasında dönemin TGC Başkanı Nail Güreli’nin ve Göktepe’nin haberci arkadaşlarının inatçı takipleri son derece etkili olmuştur.

Aydın’da başlayıp Afyon’da devam eden yargılamalar sonucu işkenceye karışan yedi polis hüküm giydi. Elbette hüküm Metin’i bize ve ailesine geri getirmedi ama Metin Göktepe sayesinde basın emekçileri ilk kez büyük bir dayanışma göstermiş oldu.

Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz.”

Gazeteci Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde polisler tarafından gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü.

Metin Göktepe mezarı başında anılacak

Benzer Haberler