TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

7 Temmuz 2021 Çarşamba

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ bu yıl kişi dalında Tolga Şardan ve Bülent Kılıç’a, kurum dalında ise Türk Tabipleri Birliği ile Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri’ne verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer görülenler belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Tolga Şardan ve Bülent Kılıç’a verildi. Kurum dalında Türk Tabipleri Birliği ile Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri ödüle değer görüldü.

Ödüller her yıl Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü olan 24 Temmuz’da veriliyor. Bu yıl 24 Temmuz Kurban Bayramı tatili ile birleştiği için ödül töreninin tarihi daha sonra açıklanacak. 2021 Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu, 5 Temmuz Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplandı.

Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu’nda bu yıl; Adnan Özyalçıner (Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı), Altan Öymen(TGC Kıdemli Üyelerinden- TGC Onur Kurulu Başkanı –Yazar), Kenan Kocatürk (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı), Nazan Moroğlu (İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu (İletişim Profesörü), Sibel Güneş (TGC Genel Sekreteri), Tuğrul Eryılmaz- (T24 Yazarı-Ödülü daha önce kazananları temsilen), Turgay Olcayto (TGC Başkanı) ve Zeynep Oral (PEN Türkiye Merkezi Başkanı) yer aldı. Seçici Kurul Başkanlığı’na Altan Öymen, yazmanlığına Sibel Güneş seçildi.

TOLGA ŞARDAN VE BÜLENT KILIÇ’A ÖDÜL

T24 yazarı Tolga Şarda, iktidarın karartma uygulamaya çalıştığı adliye haberciliği alanında okuru haberle buluşturma çabası nedeniyle ödüle değer görüldü. Fransız Haber Ajansı-AFP’den Bülent Kılıç ise, bin bir güçlükle, can güvenliğinin ihlal edilmesi pahasına, tüm engellemelere rağmen gazetecilik görevini yapmaya devam eden muhabirler, foto muhabirleri ve kameramanlar adına ödüle değer bulundu.

Tolga Şardan (sağ), Bülent Kılıç (sol)

KURUM ÖDÜLÜ TTB İLE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ DEMOKRATİK DİRENİŞ BİLEŞENLERİ’NİN

Kurum dalında ise, “Halkın haber ve bilgi alma, gerçekleri öğrenme, ifade özgürlüğünü kullanma, akademik özerklik, sağlık ve eğitim hakkını savunmak konusundaki mücadeleleri dolayısıyla Türk Tabipleri Birliği ile Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri”nin ödüllendirilmelerine karar verildi.

TELE1 ekibi gazeteciler eyleminde: Bülent Kılıç ölümden döndü

Benzer Haberler