TFF’de istifa depremi

30 Mart 2022 Çarşamba

TFF’de istifa depremi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, İdari ve Hukuk İşleri Sorumlusu Mehmet Baykan görevinden istifa ettiğini açıkladı. AKP ve MHP’nin birlikte hazırladığı ‘Spor kanunu’  teklifinin bugün komisyonda görüşülmeye başlayacak olması ile istifanın aynı gün gelmesi dikkat çekti.

Baykan, MHK’nin hakemlerle ilgili aldığı kararın TFF Tahkim Kurulu’ndan dönmesi sonrasında istifa kararı aldığını belirtti.

Baykan şunları ifade etti:

“MHK’nin, aralarında FIFA hakemlerimizin de bulunduğu bazı hakemleri klasman dışı bırakma teklifi TFF Yönetim Kurulumuz tarafından uygulamaya konulmuştur. Ancak bu süreçte ne yazık ki konunun TFF mevzuatlarında yer alan hukuki boyutu hiç konuşulup tartışılamadan işlem gerçekleştirilmiş ve yapılan itirazlar neticesinde TFF Tahkim Kurulu’nun kararı ile de yönetim kurulumuzun aldığı karar bozulmuştur.

Hukuk işlerinden sorumlu başkan vekili ve yönetim kurulu üyeliği görevini yürüten şahsımın bu konuda bir sorumluluk üstlenmesi kanaatine varmış bulunmaktayım. Bu nedenle TFF başkan vekilliği ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden istifa ediyorum.”

TFF ve Burak Elmas birbirlerini yalanlıyor… Peş peşe açıklamalar…

SPOR KANUNU VE “PARALEL FEDERASYON” ÇIKIŞI YAPMIŞTI: DİKKAT ÇEKEN MEHMET BAYKAN İDDİASI

AKP ve MHP’nin imzasıyla hazırlanan kanun teklifini Gerçek Gündeme değerlendiren CHP Ordu Milletvekili TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Mustafa Adıgüzel, Mehmet Baykan hakkında Gerçek Gündem’e dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Adıgüzel açıklamasında, spor kanunu teklifini spor bakanını ‘spordaki tek adam’ yapacağını söylemişti.

Adıgüzel, kanun teklifinde yer alan maddeleri eleştirmiş ve bunun arkasında Mehmet Baykan ve ekibinin olduğunu iddia etmişti.

Adıgüzel şunları söylemişti:

“Stadyumlar kan gölüne dön döner, böyle bir kanun maddesi olamaz. ‘Paralel federasyon’lar ortaya çıkar. Ben bunu ilk söylentiler çıktığında dile getirmiştim. O sıralarda Erdoğan spor bakanıyla görüşmüştü. ‘Siz ne yapıyorsunuz’ demişti. Ondan sonra da bu kanun teklifi geri çekilmişti.

Sırf bu ‘paralel federasyon’ meselesi üzerine. Fakat görüyoruz ki aynı şey noktasına virgülüne dokunmadan geri getirilmeye çalışılıyor. Bunun arkasında Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan olduğu söyleniyor, aynı zamanda Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi. Bürokratik oligarşi bu. Sporun içerisinde çöreklenmiş bir ekip var ve bu kişiler Erdoğan’dan bile eskiler.”

NİHAT ÖZDEMİR FEDERASYONU’NUN SONU MU?

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Baykan’ın istifası Nihat Özdemir federasyonunun Ankara’dan aldığı desteği kaybettiği yönünde yorumlara da neden oldu.

Zira AKP’ye yakın isimlerden biri olarak gösterilen Baykan, Levent Bıçakcı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener ve M.Ali Aydınlar yönetimlerinde de görev yapmıştı. Baykan bunun yanı sıra 2011’den bu yana Spor Genel Müdürlüğü yapıyordu. Baykan ayrıca 2014 Rio Olimpiyatları’nın açılış seramonisinde Türk sporcularla birlikte yürümüş ve yaptığı rabia hareketiyle tepki geçmişti.

MHP’Lİ SANCAKLI: EN ÖNEMLİ YASA

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda bugün görüşmeleri başlayacak ‘Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’ ile ilgili, “Bu yasa, Türk spor tarihinin en önemli yasasıdır” dedi.

‘TÜRK SPORU TEMİZLENMİŞ OLACAK’
Teklifte imzası bulunan eski milli futbolcu, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, 61 maddelik kanun teklifine ilişkin açıklama yaptı.

Sancaklı, Türkiye’de şu anda futbol ile birlikte 65 federasyon olduğunu, yeni yasa ile federasyon yapısının değişeceğini söyledi. Yeni sistemde milli sporcuların da yönetime gireceğini belirten Sancaklı, “Hepsinde 11 kişilik yönetim kurulunda 2 tane milli sporcu olacak. Sporcular artık yönetime girecek. Birçok suç işlemiş insanlar var sporun içinde nemalanan, kendini oradan aklamaya çalışan. Yasada bu suçlar da yazıldı. Bu suçları işlemiş olanlar bir daha hayatları boyunca hiçbir spor branşında bir federasyonda görev alamayacaklar. Türk sporu yavaş yavaş temizlenmiş olacak. Düzen ve adalet getirecek bu yasa” diye konuştu.

‘HEPSİ DÜZENE GİRECEK’

MHP’li Sancaklı, teklif ile şeffaflık getirileceğini, menajerlik sisteminin düzeltileceğini söyleyerek, “Bu menajerlik sisteminin de düzeltilmesi ile Türk futbolunda özellikle olan bu çift kontratlar, perde arkasında yapılan kontratlar, elden ödenen paralar, devletten kaçırılan vergiler bunların hepsi düzene girecek. Bugün Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya gibi futbolu gelişmiş ülkelerde nasıl yönetiliyorsa ona benzer bir sistem. Onun için bu yasa Türk spor tarihinin bir anayasasıdır, Türk spor tarihinin en önemli yasasıdır” dedi

Galatasaray TFF’yi istifaya çağırdı

Benzer Haberler