Tepkiler üzerine iptal edildi: Fotokopi çekmeye PTT’den 300 milyon lira

24 Ağustos 2020 Pazartesi

Tepkiler üzerine iptal edildi: Fotokopi çekmeye PTT’den 300 milyon lira

PTT’nin yüklenici firmasıyla imzaladığı 300 milyon TL’lik fotokopi anlaşması tepkilerin ardından iptal edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı şirketin sözleşmeden doğan alacaklarının ödeneceğini söyledi.

Anlaşmaya göre PTT, şirket personelinin yapabileceği bir iş olan “fotokopi çekme” işlemi iştirake verdi. 300 milyon evrak için yapılan anlaşmada her bir evrak için fiyat olarak 1 TL bedel belirlendi.

Anlaşmanın yapılmasının ardından yaklaşık iki sene sonra TBMM KİT Komisyonu Üyesi, CHP’li Deniz Yavuzyılmaz konuyu Meclis gündemine taşıdı. Yavuzyılmaz, 4 Nisan’da hazırladığı önergesinde 300 milyon TL’lik işlemin kurum personeline 10 milyon TL bedelle yaptırılabilecekken neden yükleniciye 30 katına verildiğini sordu. Yavuzyılmaz, konuyla ilgili soru önergeleri vermeyi sürdürürken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sözleşmenin iptal edildiğini bildirdi.

29 Nisan’da sözleşmenin iptal edildiğini ifade eden Karaismailoğlu, şirketin 31 Aralık 2019’a kadar doğan haklarının ödeneceğini bildirdi.

CHP’li Yavuzyılmaz, karşı çıktığı anlaşmanın iptal edilmesiyle ilgili, kamu kurumlarının kendi yapacağı işleri sürekli başka firmalara devrettiğini ve devletin bu yolla ‘soyulduğunu’ anlattı.

Yavuzyılmaz, “Bu soygun, PTT’nin kasasının nasıl boşaltıldığını gösteren çarpıcı bir örnektir. PTT’de neredeyse şaibeli olmayan tek bir uygulama bile yoktur. Bu konuda verdiğim yazılı soru önergeleri ve soygunun resmi belgelerini kamuoyuyla paylaştığım basın açıklamalarının ardından sözleşme tasfiye edilmiştir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumak için bu soygunu CHP olarak nasıl durdurduysak AKP’nin devletin kasasından yandaş firmalara bağladığı tüm hortumları bu şekilde kesmeye devam edeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı PTT, 2018 yılında yapılan 5 yıllık ve yaklaşık 300 milyon TL’lik fotokopi ihalesini bir şirkete vermişti. 150 milyon TL’ye yakın ödeme yapıldığı iddia edilen PTT ile iştiraki PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. arasında, 6 Haziran 2018’de Belge Tasnif, Tarama, Niteleme, Fiziksel Arşiv Düzenleme ve Evrak Depolama Çerçeve Satın Alma Sözleşmesi imzalanmıştı.

 

Benzer Haberler