Tepkiler sonuç verdi, Google Atatürk ayıbında geri adım attı

Yayın tarihi: 30 Mayıs 2024 Perşembe 10:23 am - Güncelleme: 30 Mayıs 2024 Perşembe 10:24 am

Haber: Ceren Ural

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk aramasında görülen “Eski Türkiye Cumhurbaşkanı” tanımını gelen tepkiler sonrası değiştirdi.

Her gün onlarca milyon insanın arama yaptığı dünyanın en büyük arama motoru Google, bir süre önce sosyal medyada tartışma yaratan, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili aramalarda görülen tanımı güncelledi.

Google’dan ‘Atatürk’ ayıbı! Tepkili vatandaşlar imza kampanyası başlattı

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tartışmalar, Google’ın Mustafa Kemal Atatürk aramasında “Eski Türkiye Cumhurbaşkanı” ibaresini kullanmasıyla başlamıştı. Sosyal medya kullanıcıları tepkilerinde “Eski Cumhurbaşkanı” ifadesinin Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anmada yetersiz kaldığını belirterek doğru tanımın “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu” olacağını dile getirmişti.

Önce

Öncesi

GEORGE WASHİNGTON ÖRNEK GÖSTERİLMİŞTİ

Sosyal medya kullanıcıları örnek olarak da George Washington aramasında görülen “ABD’nin kurucusu” tanımını göstermişti.

TEPKİLER SONUÇ VERDİ

Tepkiler sonuç verdi ve Google, Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili aramalarda “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu” tanımını kullanmaya başladı.

Sonrası

Sonrası

 

Kaynak: HABER MERKEZİ