Tepki çeken ‘Gezi Direnişi’ kararı

24 Haziran 2021 Perşembe

Tepki çeken ‘Gezi Direnişi’ kararı

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gazla ayağından yaralanan Aydın Aydoğan’ın dosyası, 4’üncü kez Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ndan memur suçları bürosuna gönderildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Aydoğan, “Dosyayı mümkün olduğu kadar sürüncemede bırakıp olayı zamana yaymak istiyorlar. Son itiraz dilekçemi verdiğim zaman savcı, ‘Dosyanın 8 yılı dolacak zamanaşımı denen bir şey var’ demişti” dedi.

Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle ayağından yaralanıp engelli raporu olan Aydın Aydoğsan’ın dosyası, 4’üncü kez Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ndan memur suçları bürosuna gönderildi.

Birgün’den Dilan Esen’in haberine göre; kendisini yaralayan kask numaraları da tespit edilen polisler hakkında Ağustos 2013’te bulunduğu suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma sürüncemede bırakılmaya devam ediyor.

Faili Meçhul Suçlar Bürosu ile Memur Suçları Bürosu arasında mekik dokuyan dosya, 8 yıldır beklemede. Son olarak Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ndaki dosya, Aydoğan’ın itirazı üzerine 6 Mayıs’ta tekrar Memur Suçları Bürosu’na gönderildi.

Dosyanın 2 kez idare mahkemesi kararı, 2 kez de itirazı sonucu Memur Suçları Bürosu’na iade edildiğine dikkat çeken Aydoğan şunları dile getirdi: “Dosyayı mümkün olduğu kadar sürüncemede bırakıp olayı zamana yaymak istiyorlar. Son itiraz dilekçemi verdiğim zaman savcı, ‘Dosyanın 8 yılı dolacak zamanaşımı denen bir şey var’ demişti. Buradan anlaşılıyor ki faillerin belli olduğu vuranların aslında tespit edildiği alınan bu son karar ile kesinleşmiştir. Yoksa zamanaşımı ile kapatılacak dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğümüz vakit mahkemeden olumlu bir karar çıkacağını bildikleri için dosyayı alelacele tekrar Memur Suçları’na götürdüler.”

Benzer Haberler