‘Teminat’ üreticiyi zora soktu! İçki ve sigaraya ilave zam beklentisi

Yayın tarihi: 17 Aralık 2023 Pazar 11:15 am - Güncelleme: 17 Aralık 2023 Pazar 11:15 am

Alkollü içki ve sigara üreticilerine getirilecek olan 50 milyon liraya varan tutarlarda teminat zorunluluğu nedeniyle içki ve sigaraya dev zamlar bekleniyor.

Alkol ve sigara üretim ve ticaretine yüksek vergilerden sonra şimdi de teminat yükü geliyor. Maliyetlerin artması yüzünden içki ve sigaraya ilave zam yapılması bekleniyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, iktidar alkollü içki ve sigara üreticilerine 50 milyon liraya varan tutarlarda teminat zorunluluğu getiriyor. Teminatlar her yıl yeniden değerleme oranında otomatik zamlanacak.

İÇKİ VE SİGARAYA EK ZAM

Yıl başından itibaren uygulanması planlanan tebliğ taslağının özellikle küçük işletmelerle, üzüm üreten çiftçileri vuracağı belirtildi. Teminat yükü nedeniyle içki ve sigaraya ek zam yapılmasının kaçınılmaz olacağı da bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tütün ve alkollü içki üretimi ile ticaretine teminat yükü getirmek için hazırladığı 2023/50 nolu tebliğ taslağına göre, teminatlar geçiş süreci uygulanmadan 1 Ocak 2024’te zorunlu hale gelecek ve en geç 60 gün içinde ödenecek. Teminatlar nakit para dışında banka teminatı ya da iç borçlanma senetleriyle de ödenebilecek. Taslağa göre sigara üreten ya da ithal eden tüm firmalar 50 milyon TL, makaron üretenler 40 milyon, sigara kağıdı ve filtre üretenler her biri için 5’er milyon teminat yatıracak. Ayrıca nargile, puro, pipo dahil tüm ürünlere ek maliyet binecek. Bira ve şarap gibi fermante alkollü içkiler için kapasiteye göre 5 ila 50 milyon lira arasında; rakı, viski, cin ve votka gibi distile alkollü içkiler içinse kapasite farkı gözetilmeksizin 50 milyon lira teminat yatırılacak. Sektöre danışılmadan hazırlanan düzenlemenin şarap ihracatı ile gastronomi turizmini de vuracağı bildirildi.

İlaç fiyatlarına büyük zam!

Kaynak: TELE1