Temelli’den Erdoğan’a: Söylediklerinin kaydı var

8 Mart 2019 Cuma

Bingöl’de seçim büro açılışında konuşan Temelli, Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere terörist demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini hatırlatarak,“Söylediklerinin kaydı var. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, seçim programları Bingöl’de halkla buluştu.
Temelli konuşmasına halkın Regaip Kandili’nin kutlayarak başladı. Bu ülkeye barış, adalet ve hukukun gelmesi gerektiğini dile getiren Temelli, “Dün olduğu gibi bugün de barış mücadelesini devam ettiriyoruz. Kürdü ile Türkü ile bir arada yaşamak için mücadele ediyoruz. Kürt halkı bu mücadelenin önünde yürüyor, Leyla Güven’de bu mücadelenin en önünde yürüyor. Tam 120 gündür açlık grevinde. Cezaevlerinde 300’den fazla yoldaşımız, Hewler’de, Avrupa’da arkadaşlarımız açlık grevinde. Sadece adalet istiyorlar. Bugün Anayasa Mahkemesi bile bir karar aldı. Devleti tazminat vermeye mahkum etti. Buradan adalet bakanlığına çağrıda bulunuyorum, hukukun gereği neyse onu yap. Bu siyasi bir konu değil, hukuki bir konudur. Bu ülkenin adalete ihtiyacı var, boş lafa değil ” dedi.

TEMELLİ’DEN ERDOĞAN’A: SÖYLEDİKLERİNİN KAYDI VAR
Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere terörist demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini hatırlatan Temelli, “Onun gözünde herkes terörist. Sonra çıkıp inkar ediyor. ‘Nerde dedim’ diyor, Her gün dedin, her gün TV’lerde söyledin. Söylediklerinin kaydı var. Sosyal medya senin videolarınla dolu. Artık bu şiddet dilinden herkes yoruldu, üç gün sus dedim o artık günde üç defa konuşuyor. Ne konuşuyor; şiddet, baskı, nefret ve kin konuşuyor. Artık yeni dörtlüsü bu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi. Sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun? Biz buradayız, ortak vatanımızdayız, geleceğimize sahip çıkıyoruz ve 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz” diye konuştu.

‘PATATES SOĞAN GÜLE GÜLE ERDOĞAN’
“Patates soğan, güle güle Erdoğan” sloganlarına karşı Temelli, “Soğan soğan olalı böyle zulüm görmedi” dedi. Erdoğan’ın “Biz uzaya gidiyoruz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “3 1 Mart’ta biz seni emekli edeceğiz. Uzaya mı gidiyorsun, git ve bir daha da gelme. İnsanlara yaptığı kötülüktür, bu kötülüğe hep birlikte karşı çıkalım” ifadesinde bulundu.

‘HAFIZAMIZI SİLEMEZLER’
Temelli, “Heykelleri yıkarak, yok ederek, hafızamızı silemezler. Ne Roboski’yi, ne kayyumları unuttuk. Hepsinin hesabını soracağız” diye konuştu. İktidarın ülkeyi yönetemediğini dile getiren Temelli, Cumhurbaşkanlığını sistemini eleştirerek, “24 Haziran’dan bu yana ülkenin sorunları büyüyor. Bu ülkenin beka sorunu var mı? Sizin beka sorununuz var mı?” diye sordu.

‘MUŞ’U, BİNGÖL’Ü, KARS’I DA ALACAĞIZ’
DBP’li belediyelere atanan kayyumları hatırlatan Temelli, “Yağmadan, talandan pay almayan kalmadı. 31 Mart’ta hepsini göndereceğiz. Kayyumları göndermekle kalmayacağız, Muş’u da, Bingöl’ü de, Kars’ı da alacağız” dedi. Ülkenin bütün sorunlarını yerelde iktidara geldiklerinde çözeceklerini vurgulayan Temelli, halkın kaynağının halka gideceğini dile getirdi.

‘O’NUN DERDİ MARDİN DEĞİL’
Erdoğan’ın Mardin mitinginde “Mardin’e hızlı tren getireceğiz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “Bugün Mardin’deydi, havası iyi gelir dedik belki ama gelmedi. ‘Mardinliler size hızlı tren yapacağım’ diyor. Mardinliler hızlı treni ne yapacak?Mardinliler nereye gidecek? Mardin’in ekilebilir alanlarının yüzde 30’yok olmuş, ‘hızlı tren yapacağım’ diyor. O’nun derdi Mardin değil, hızlı tren değil, onun derdi arkadaşı olan müteahhit. Doğduğumuz yerde doymak istiyoruz. Gidip İstanbul’un inşaatların ölmek istemiyoruz, mevsimlik işçi olmak istemiyoruz” dedi.

‘TERÖRİST DEĞİL HDP’LİYİZ’ SLOGANLARI
“Terörist değil, HDP’liyiz” sloganlarının atıldığı alanda konuşmasına devam eden Temelli, stratejilerinin çok net olduğunu ifade ederek, “Tüm Türkiye’de sandıklarda HDP’yi nerde görürseniz mührü oraya basın. O mührün karşılığı radikal demokrasidir, barıştır. Eğer HDP yoksa bilin ki HDP Türkiye’ye çok önemli bir seçenek sunmuştur” diyerek konuşmasını sonlandırdı.