Tema parklarda ‘bağırma yasağı’ karmaşası

25 Mart 2021 Perşembe

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan tema parklarında, hız treni gibi araçlarda koronavirüsün yayılmasını önlemek için getirilen ‘bağırma yasağı’ karışıklığa neden oldu.

Kaliforniya Gezi ve Parklar Derneği (CAPA) tarafından tema parklarının yeniden açılması için hazırlanan kriterlerde, “Aktivitelerin Kısıtlanması” maddesinde yer alan ‘bağırmayı ve derin nefes almayı sınırlandırma’ açıklaması ABD basınında hız trenlerinde bağırmanın yasaklanması olarak algılandı. CAPA, sosyal medyadan yaptığı açıklamada böyle bir yasak getirmediklerini belirtse de sosyal medya kullanıcıları bağırma aktivitesinin nasıl sınırlandırıcağı konusunda CAPA’yı eleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık bir yıldır kapalı olan tema parklarında, özellikle hız treni gibi topluca kullanılan araçlara ‘bağırma yasağı’ getirildi. California Gezi ve Parklar Derneği (CAPA) tarafından yayınlanan yeniden açılma kriterlerinde yer alan “Aktivitelerin Kısıtlanması” maddesindeki ‘bağırmayı ve derin nefes almayı’ sınırlandırma açıklaması, özellikle hız trenlerinde bağırma yasağı olarak basında yer aldı.

CAPA, sosyal medyadan böyle bir yasak getirmediğini belirtse de bağırma aktivetisinin sınırlandırılmasının nasıl olacağı konusunda eleştirilerin hedefi oldu.

TEMA PARKLAR 1 NİSAN’DA AÇILIYOR

CAPA’nın üyeleri arasında dünyaca ünlü Disneyland, Six Flags ve Legoland tema parkları bulunuyor. Öte yandan, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Kaliforniya eyaletinde bulunan tema parklarının 1 Nisan’dan itibaren açılacağını duyurdu.

JAPONYA’DA  YAKLAŞIK BİR YILDIR YASAK

Japonya’da tema parklarında Temmuz 2020’den bu yana ‘bağırma yasağı’ uygulaması kullanılıyor. Başkent Tokyo’da Fuji-Q Highland ziyaretçileri, tema parkı yetkililerinin kendilerine “İçinizden bağırın” şeklinde tavsiye verdiklerini ifade etti. Park yöneticileri örnek temsil etmesi için saatte 120 kilometreye ulaşabilen hız trenine binerek, bağırmadan turu tamamladı. O anlar ise Fuji-Q Highland tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Benzer Haberler