Telegram kullanıcıları tehlikede

22 Temmuz 2021 Perşembe

Telegram kullanıcıları tehlikede

ETH Zürih Üniversitesi ile Londra Üniversitesi tarafından bazı çalışmalar başlatıldı. Özellikle Telegram ile ilgili açıkları aradı. Orada çıkan detaylara göre 4 farklı güvenlik açığı olduğu görüldü. Birçok kullanıcı bu nedenle tehlikede diyebiliriz.

Mobil uygulamalar geliştirilirken bazı şifreleme protokolleri kullanılır. Böylece güvenlik açıklarının en az seviyeye indirilmesi amaçlanır. Bazı siber güvenlik uzmanlarının yaptığı çalışmalara göre Telegram en kötü şifreleme protokollerinden bir tanesini kullanıyor.

Telegram

MTProto ismi verilen bu özel şifreleme protokolü kesinlikle güvenli değil. Keşfedilen güvenlik açıklarının neredeyse tamamı bu güvenlik protokolü ile yakından bağlantılı. Aslına bakacak olursak başka güvenlik protokolleri çok daha güvenilir bir ortam sunuyor. Ancak Telegram uygulaması ısrarla bunu kullanmayı tercih ediyor.

Telegram tarafından yapılan açıklamalarda bu tür tespitler olumlu bir şekilde karşılandı. Kendilerinin yaptığı bazı testler olduğunu ve MTPro için geliştirme çalışmaları yaptıklarını ifade ettiler. İlerleyen zamanlarda uygulamalar sırf bu nedenden dolayı bazı güvenlik sorunları yaşayabilir.

Redmi 9T: Büyük ekranlı, 6000mAh pilli telefon!

Benzer Haberler