TELE1’in ‘Diyanet Washington’da milyonlarca dolarlık villalar yaptırdı’ haberi Meclis gündeminde

Yayın tarihi: 18 Haziran 2024 Salı 7:48 pm - Güncelleme: 19 Haziran 2024 Çarşamba 10:51 am

Haber: Haber Merkezi

TELE1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat ‘Diyanet USA’nın Washington’da milyonlarca dolarlık villaları’ haberi TBMM gündemine taşındı.

TELE1 Washingron Temsilcisi Yılmaz Polat, Diyanet’in ABD’de  ‘Diyanet Center of America’ (DCA) adıyla faaliyet gösteren “Turkish American Community Center Inc” şirketinin milyonlarca dolarlık villalar yaptırdığını dile getirmişti. Polat,  Diyanet-USA şirketinin ABD’de 11 villasının  bulunduğunu bunlara ek olarak da çevrede bulunan yüz binlerce dolarlık ‘2 müstakil evi’ de satın aldığını söylemişti.

Diyanet-USA’nın Washington’da milyonlarca dolarlık villaları

Polat yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı ABD’de ‘Diyanet Center of America- Turkish American Community Center’ adıyla vergiden muaf statüde bir ABD kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Son ABD 2022 yılı vergi bildirimine göre, Diyanet Amerika’nın sadece Washington tesislerinin mal varlığı 88 milyon 322 bin 591 dolar görünüyor.

Diyanet-ABD her yıl Adalet Bakanlığı’na yaptığı vergi formunda 2018- 2022 yıllarında ‘milyon dolar’ olarak mal varlığı şöyle yer alıyor:

2018: 96,379,326, 2019: 93,869,938, 2020: $90,765,751 , 2021: $88,452,336, 2022: 86 milyon 289 bin 418 dolar”

TBMM’YE TAŞINDI

Polat’ın TELE1’de yayımladığı haberi TBMM gündemine taşındı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Polat’ın haberiyle ilgili  TBMM’ye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın cevaplaması talebiyle 8 maddelik soru önergesi verdi.

İşte Çömez’in soru önergesi:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim. 18.06.2024
Saygılarımla.
Turhan ÇÖMEZ
İYİ Parti Grup Başkanvekili

Gazeteci Yılmaz Polat’ın Tele1’de yayınlanan haberinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Vaşington’da bir şirket kurarak bu şirket marifeti ile arazi satın aldığı ve buraya inşaatlar yaptığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır.

1- Diyanet İşleri Başkanlığı Vaşington’da söz konusu şirketi kurmaya neden ihtiyaç duymuştur? Bu şirketin kuruluş amacı nedir? Kurulduğu yıldan bu güne şirket amacına ulaşmış mıdır?
2- Vaşington’da gerçekleştirilen projede yüzme havuzlarının, hamamların, restoranların, villaların ve otellerin olduğu doğru mudur?
3- Söz konusu projenin mimari çizimlerini yapan firmaya yaklaşık 2 milyon dolar para ödendiği bilgisi doğru mudur?
4- Söz konusu şirketin bu projedeki mal varlığının güncel olarak 90 milyon doları geçtiği bilgisi doğru mudur?
5- Şirketin Amerikan yetkililerine vermiş olduğu son vergi beyanında masrafların gelirinden fazla olduğu ve 2022 yılı içerisinde 2.5 milyon dolar zarar ettiği görülmektedir. Bu zararın nedeni nedir?
6- Yine aynı belgede yıllık personel maaşının yıllık 700 bin dolara yakın olduğu ifade edilmektedir. Bu bilgi doğru mudur? Bu personel seçimi neye göre ve kime göre yapılmaktadır? Hâlihazırda kaç kişi çalışmaktadır? Bu kişiler herhangi yazılı sınava ya da mülakata tutulmuşlar mıdır?
7-Bu binaları hangi firma inşa etmiştir? İnşaat maliyetleri ne kadardır?
8- Bu projenin finansman kaynağı nereden sağlanmıştır? Söz konusu projedeki finansman ve yapılan harcamalar Türkiye Cumhuriyeti devleti resmi makamlarınca ve Sayıştay tarafından denetlenmekte midir?”

Kaynak: HABER MERKEZİ