TELE1’in Bayraktar haberine “milli” ceza

9 Mayıs 2022 Pazartesi

TELE1’in Bayraktar haberine “milli” ceza

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın TELE1‘e açtığı manevi tazminat davasında İstinaf Mahkemesi skandal karara imza attı. TELE 1’e verilen 15 bin TL’lik ceza 30 bin TL’ye çıkarıldı. Kararı değerlendiren TELE1 Avukatı Bilgütay Hakkı Durna, “Bu değerlendirmenin hukuki olduğunu söyleyemeyiz. Süreç bizim için bitmedi.” dedi.

TELE1’de 04.10.2019 tarihinde yayınlanan “Erdoğan’dan damadına ‘özel’ kararname! Fabrikası ‘Özel endüstri bölgesi’ ilan edildi” başlıklı haber nedeniyle Selçuk Bayraktar, tazminat davası açtı. Yargılama sonucu TELE1’e 15 bin TL tazminat cezası verildi. TELE1 avukatları mahkemenin kararını üst mahkemeye taşıdı. TELE1’in itirazını değerlendiren İstinaf Mahkemesi kararını verdi. Mahkemenin verdiği cezayı az bulan İstinaf Mahkemesi, 15 bin TL olan para cezasını 30 bin TL’ye çıkardı.

İstinaf Mahkemesi’nin kararında da dikkat çeken bir detay yer aldı. Kararda Bayraktar’ın şirketi için “Milli güvenlikle ilgili faaliyet ürüten bir şirket” ifadesi kullanıldı.

DURNA: HUKUKİ SÜREÇ BİZİM İÇİN BİTMEDİ

İstinaf kararını değerlendiren TELE1 avukat Bilgütay Durna şu ifadelerle karara tepki gösterdi: “Zaten peş peşe açılan tazminat davaları, ceza soruşturmaları ile haber yapılamaz hale gelmişti. İstinaf Mahkemesi’nin bu kararı ile de yerleşmiş içtihatların yanına, yeni bir kriter daha eklenmiş, özel müteşebbislerin daha fazla korunması gerektiğine hükmedilmiştir. Hele bu müteşebbis milli güvenlik alanında faaliyet yürütüyorsa daha fazla korunmalıdır. Ancak bu değerlendirmenin hukuki olduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. Bunu kabul etmemiz de mümkün değildir. Hukuki süreç bizim açımızdan bitmemiştir.”

TELE1 ekibine sert polis müdahalesi

Benzer Haberler