TELE1’e operasyon böyle yapıldı

Yayın tarihi: 26 Haziran 2023 Pazartesi 2:18 pm - Güncelleme: 26 Haziran 2023 Pazartesi 9:05 pm

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, AKP ve trollerinin programında sarf edilen sözlerin kesip TELE1’E yönelik yaptıkları operasyonu anlattı.

AKP ve trolleri dün akşam TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın 5 gün önce sarf ettiği sözleri bağlamından koparak dün servis etti. Servis edilen görüntüleri önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savcısı olduğu FETÖ kumpası Ergenekon’dan yargılanan ve AKP saflarına katılan Mehmet Ali Çelebi ardından da AKP’li troller paylaştı. Merdan Yanardağ’ın servis edilen sözlerinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan bahsettiği görüldü. Troller programının tamamını ise paylaşmadı.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ canlı yayında konuya ilişkin konuştu. Yanardağ şunları söyledi:

TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce dört soru 4 yanıt programda benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı.

Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum Esas olarak neyi söyledim; bir AKP’nin yeni bir çözüm süreci başlatmak istediğini, Apo’ya bir af hazırlığı içinde olduğunu fakat Öcalan tecritte olduğu için bizim yürüyen pazarlığı bilmediğimizi, demokratik ülkelerde infaz yasalarında bu tip katı tecritlerin uygulanmadığını belirten bir değerlendirme yaptım. Ve esas olarak AKP’nin yeni dönemde hem bir af hazırlığı hem de Abdullah Öcalan üzerinden Türkiye’de siyaseti düzenleme girişimini eleştirdim. Bir daha altını çiziyorum; ben yurtsever ve sosyalist bir gazeteciyim. Hiçbir terör eylemini savunmayacağım gibi övmem de mümkün değildir. Övme yok, tam tersi AKP’nin övgülerine ilişkin ironik bir eleştiri var, göreceksiniz.
Geçen hafta salı günü yani 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında yaptığım değerlendirme 6 gün sonra bulunuyor. TELE1’e, bana ve bizim üzerimizden Türkiye’nin demokratik kamuoyuna ve güçlerine yönelik bir saldırı ve kumpasa dönüştürülmeye çalışılıyor.

GÖZALTINA ALINDI

Yanardağ, canlı yayındaki konuşmasının ardından TELE1’in önüne gelen polisler tarafından gözaltına alındı.