TELE1 ikinci gümrük dosyasını açtı: Yüzlerce kilo uyuşturucu nerede?

Yayın tarihi: 13 Mart 2024 Çarşamba 8:28 pm - Güncelleme: 13 Mart 2024 Çarşamba 8:53 pm

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ikinci gümrük dosyasını açtı. İstanbul Havalimanı’ndan yakalanan 354,6 kilo uyuşturucunun akıbeti sorulurken yakalanan uyuşturucunun adli emanete alınması gerekirken neden THY’nin geçici depolama alanına konulduğuna dair sorulara cevap arandı.

İstanbul Havalimanı’nda Hong Kong’a transit giden 354,6 kilo uyuşturucunun Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri tarafından yakalandığı ancak yakalanan uyuşturucunun ortadan kaybolduğu TELE1 ekranlarında ortaya çıktı. Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ikinci gümrük dosyasını açtı.

”AKILLARA DURGUNLUK VEREN MİKTARDA UYUŞTURUCU NASIL KAYBOLUYOR?”

Türkiye’ye uyuşturucunun akıl almaz şekilde sokulduğunu belirten Yanardağ, ”Uyuşturucunun transit geçişlerinin Türkiye’deki havalimanları, limanlarının üzerinden yapıldığı ortaya çıkıyor. Bunun için Gümrük Genel Müdürlüğü’nde bir örgütlenmenin olması gerekiyor. Akıllara durgunluk veren miktarda uyuşturucunun nasıl kaybolduğunu, nasıl raporlar verildiğine, gümrük kriminal laboratuvarının bu ilaç, uyuşturucu değil diye gönderdiği hapları Sağlık Bakanlığı’nın tehlikeli diyerek gönderdiği raporlar ortaya çıkmıştır” diye tanıtarak dosyanın ikinci bölümünün açılışını yaptı.

İstanbul Havalimanı’ndan Hong Kong’a transit giden 354,6 kilo uyuşturucu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri tarafından yakalandı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla uyuşturucuya el konuşması ve muhafaza altına alınması talep edildi.

NEDEN MUHAFAZA ALTINA ALINMADI?

Adli emanete alınması gereken uyuşturucu THY geçici depolama alanına konuldu. Kaçakçılık İstihbarat Gümrük Muhafaza Müdürü Z.B. ve Gümrük Müdürü A.G.’nin de imzası bulunan tutanakla kayır altına alındı. Bu uygulamaya karşı THY, İstanbul Havalimanı Gümrük Müdürlüğü’ne resmi yazı ile başvurarak 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunun 20. maddesini hatırlattı. Madde şöyle:

”Zapt olunan uyuşturucu maddeler suç delili olarak Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı doğrultusunda sadece adli kolluk birimince muhafaza altına alınabilir”

Yazıda THY’ye uyuşturucu maddelerle ilgili yasal bir sorumluluk yüklenemeyeceği belirtilerek uyuşturucunun konulduğu yerin mevzuat kriterlerine uygun olmadığına dikkat çekildi.

UYUŞTURUCUYA NE OLDU?

Birinci iddia şu ki, imha edilmesi gereken uyuşturucu normal bir kargo gibi Hong Kong’a gönderildi. Uyuşturucunun hiçbir yere gönderilmediği de iddialar arasında…

TELE1 gümrük dosyasını açıyor! Havalimanı sınır kapıları toplam 100 milyon dolar

 

Kaynak: TELE1